Türkiye'de cezaevlerinin özelleştirilmesi: Tutuklu ve hükümlü emeğinin kullanımı
- Tez No: 594762
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA DİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Cezaevlerinin özelleştirilmesi, yeni bir uygulama olmamakla birlikte özellikle son yıllarda uygulanabilirliği sık tartışılır hale gelmiştir. Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere gibi birkaç ülkede görülen özel sektör cezaevleri hem maliyet-etkinlik hem de devletin fonksiyonları bağlamında ele alınmaktadır. Kamu tarafından işletilen birçok kurumun daha etkin ve verimli hale getirilebilmesi için özelleştirilmesi gerektiği son yıllarda sürekli tartışıldığı halde, cezaevlerinin özelleştirilmesi fikri Türkiye'de gündeme gelmemektedir. Bu çalışmada, Türkiye'de cezaevleri özelleştirmesinin getirebileceği verimlilik artışı ve hükümlü emeğinin kullanımı çeşitli boyutlarıyla ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Although privatization of prisons is not a new practice, its applicability has become a subject of frequent debate especially in recent years. Private sector prisons in a number of countries, such as the United States and the United Kingdom, are considered in terms of both cost-effectiveness and the functions of the state. Many institutions run by the public in a more effective and should be privatized last year in order to make efficient despite constantly discussed, the idea of privatization of prisons is not on the agenda in Turkey. In this study, the use of the prisons and convict labor productivity growth can bring the privatization of Turkey reveals various dimensions.