Numerically aided design process for piano key weirs
Piyano tuşlu savakların tasarımının numerik destekli süreci
- Tez No: 594784
- Danışmanlar: PROF. DR. METE KÖKEN, PROF. DR. İSMAİL AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Piyano Tuşlu savaklar, yakın zamanda geliştirilen ve baraj güvenliği ile birlikte savaktan geçen debinin verimliliğini artırarak fayda sağlayan hidrolik yapılardır. Bu yeni labirent savağı türü, diğer türdeki labirent savaklara göre nispeten daha az yer kaplamasından dolayı mükemmel bir alternatiftir. Labirent savaklar, mevcut barajların debi kapasitelerini artırmak için geliştirilmiştir. Ancak, geometrik yapılarından dolayı baraj üzerine yerleştirilmeleri bazen mümkün olmamaktadır. Bununla birlikte, Piyano Tuşlu savaklar mevcut baraj üzerine doğrudan yerleştirilebilir ve aynı su yüksekliği ve savak genişliğinde diğer labirent savaklara göre suyun boşalma kapasitesini arttırır. Piyano Tuşlu savaklar, yapım maliyetlerini geometrik yapılarının basit ve tekrarlanabilir şekillerde olmasından dolayı da azaltmaktadır. Bütün bunlarla birlikte, bu yeni yapı türü baraj rehabilitasyonu için iyi bir alternatif haline gelmiştir. Ancak, Piyano Tuşlu savakların tasarım yöntemleri hala yetersizdir. Bir Piyano Tuşlu savağın üzerinden geçen akımın akış davranışları doğru bir şekilde henüz tahmin edilememektedir. Yapılan birçok araştırma olmasına rağmen mevcut veriler Piyano Tuşlu savakların karmaşık hidrolik davranışı sebebiyle genel bir tasarım yöntemini hala gerçekleştirememiştir. Bu çalışmanın amacı, Piyano Tuşlu savaklar için güvenilir bir genel tasarım yöntemi oluşturmak için hesaplamalı akışkanlar dinamiği yazılımı olan Flow-3D® kullanılarak Piyano Tuşlu savakların deşarj kapasitesi için genelleştirilmiş bir tasarım prosedürü oluşturmaktır.
Özet (Çeviri)
Piano Key weirs are recently developed hydraulic structures and provide valuable benefits in discharge efficiency and dam safety. This new type of labyrinth weir is an excellent alternative for traditional labyrinth weirs with its relatively small footprint. Labyrinth weirs were developed for increasing the discharge capacities of existing dams. However, their footprint does not allow them to be placed into dam crests easily. Nevertheless, Piano Key weirs can be directly implemented on existing spillways and increases the unit discharge capacity higher than the traditional weirs for similar heads and spillway widths. Piano Key weirs reduce the construction costs with their simple and replicable shapes. With all of these, this new type of structure becomes an interesting solution for dam rehabilitation. However, design methods of a Piano Key weir are still insufficient. The flow behavior of a Piano Key weir cannot be predicted accurately. Although there have been many investigations carried out, current data are not enough to allow a general design procedure because of the complex hydraulic behavior of the Piano Key weir. In this study, a comprehensive three-dimensional numerical investigation will be performed in order to support a reliable design process to obtain a generalized design procedure for the discharge capacity of Piano Key weirs by using computational fluid dynamics CFD-Software Flow-3D®.