Muslüman gençlere bir rol-model: Ashâb-ı kehf
A role-model for the Muslim youth: Ashâb al-Kahf
- Tez No: 594785
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KAYACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Kur'an-ı Kerim, bütün insanlığın kurtuluşu için bir hidayet vesilesi olarak gönderilmiştir. Yaratılış gayesinden uzaklaşan ve toplumsal bozulmaya sebep olan insanlara, dünyaya gelme amacı hatırlatılarak, ona sorumluluk yüklenmektedir. İlkelerinin tamamı toplumun ruhuna hitap eden ve fıtrat ahlakına dayanan Kur'an-ı Kerim, insana inanç, hukuk ve ahlakî değerlerin nasıl olması gerektiğini öğreterek, bizden önce yaşayıp giden toplumların acı sonlarından ibret almamızı istemektedir. Kur'an kıssaları, bizden önceki toplumlardan söz ettiği gibi bizden sonraki milletlerin nasıl yaşamaları gerektiğini de bildirmiştir. Bu çalışmada Ashâb-ı Kehf kıssası, maneviyattan kopuş sorunları yaşayan günümüz gençlerine bir rol-model olarak sunulmuştur. Çalışmamız, bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında konunun seçimi, önemi, kaynak değerlendirilmesi ve araştırmada takip edilen yöntem hakkında bilgi verildi. Birinci bölümde temel kavramlarının tanımı yapıldı. İkinci bölümde Kehf sûresi hakkında detaylı bilgi verilmeye çalışılarak, kıssa kavramının tahlili ve anlatım üslubu üzerinde duruldu. Üçüncü bölümde ise araştırmada hedeflenen, Ashâb-ı Kehf'in Müslüman gençlere rol-model olabilecek özellikleri belirtilmeye gayret gösterildi. Sonuç kısmında kıssadan çıkarılan dersler Müslüman gençlerin istifadesine sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Quran was revealed as a means of guidance for the salvation of all humanity. It reminds the people, who have forgotten their purpose of creation and have fallen into social degradation, of their original mission and responsibility in this world. The Qur'anic principles emphasize the spirit of society and are based on moral values and ethics, conveying how faith, law, and moral values should be, utilizing the tragedies previous civilizations have faced with the hope that we draw lessons from them. The Qur'anic parables not only mention the life of previous societies but also teach the future generation how they should live. In this study, the parable of Ashâb al-Kahf, which is studied from the Qur'anic perspective, is presented as a role model for today's youth who are losing touch with their spiritual side because of spiritual declension. Our study consists of an introduction and three sections. In the introduction, the choice of subject, its importance, the literature survey and the methodology of the research are given. The definitions of basic concepts are presented in section one. In section two, the analysis and narrative style of the parable is explained after giving detailed information about the Surah Al-Kahf. Section three explains the characteristics of the youth of Ashâb al-Kahf which can be a role-model for Muslim youths and missionaries. In the conclusion section, the lessons learned from the parable of Ashâb al-Kahf are presented to the benefit of Muslim youths, and the followers of Islam.