Anıt ağaçların flora turizmi için önemi, Aydın Çine ve Kapruzlu ilçeleri anıt ağaç varlığına yeni ilaveler
Importance of monumental trees for flora tourism, newadditions to monumental tree presence of Aydın Çine andKarpuzlu districts
  1. Tez No: 594837
  2. Yazar: ÖZGE ÖYKÜ GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekoturizm Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Ekoturizm; doğanın farkındalık yaratıp korunarak gözlenmesine, yöre insanının kültürel yaşamı içinde ekonomik olarak desteklenmesine hizmet eden bir turizm türüdür. Bu bağlamda ekoturizmin doğru anlaşılması çok önemlidir. Öncelik doğanın örüntüleriyle bir bütün olarak algılanıp korunmasıyla başlar. Flora turizmi bu noktada devreye girerek doğayı yakından gözlemleme, anlama imkânı tanır. Flora turizmi, sayısız bitki türü barındıran ülkemiz için de giderek önem kazanmaktadır. Flora turizmi içinde özel bir yere sahip olan anıt ağaçlar tarihe tanıklık etmiş olması ve boyutsal anlamda emsallerinden farklı olması açısından büyük bir öneme sahiptir. Araştırmanın amacı Ekoturizm içinde yükselen bir değer olan flora turizminde, yaşama tanıklık etmiş anıt ağaçların öneminin saptamak ve bu konuda yeni öneriler sunmaktır. Öncelikle Flora turizmi açısından önem arz eden anıt ağaçlar belirlenip yerinde incelemeler yapılmıştır. Devamında ise tespit edilen ağaçların nitelik ve nicelik bilgileri ile elde edilen bulgular, bulundukları konum ve güzergah bilgileri ve ekoturizme katkı sağlayan diğer değerler hakkında bilgi verilmiştir. Söz konusu araştırma Aydın iline bağlı Çine ve Karpuzlu ilçeleri sınırları içerisinde ve yakın çevresinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmada 'Genç-Güner Yöntemi'nden faydalanılarak anıt ağaç envanteri yapılmıştır. Yapılan envanter çalışmalarında 5 adet doğu çınarı (Platanus orientalis L.), 1 adet akdut (Morus alba L.), 4 adet bozpırnal meşesi (Quercus aucheri Jaub. & Spach), 16 adet Anadolu kestanesi (Castenea sativa Mill), 2 adet menengiç (Pistacia terebinthus L), anıt ağaçları tespit edilmiştir. Tespit edilen anıt ağaçların özellikleri Tablolar halinde belirtilmiş ve fotoğrafları sırasıyla gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ecotourism is a type of tourism that serves to create awareness and protect nature and to support the local people in their cultural life economically. In this context, the correct understanding of ecotourism is very important. Priority begins with the perception and protection of nature as a whole with patterns. Flora tourism comes into play at this point and allows to observe and understand nature closely. As a rising value in tourism activities, flora tourism is gaining importance for our country that hosts numerous plant species. The monumental trees, which have a special place in flora tourism, have witnessed history and are different from their peers in the dimensional sense. The aim of the study is to determine the importance of monumental trees that witnessed life in the rising value flora tourism in Ecotourism and to present new suggestions on this subject. Firstly, monumental trees that are important for Flora tourism were identified and onsite investigations were conducted. Information on the quality and quantity of the identified trees, findings, location and route information and other values contributing to ecotourism were given. The research was carried out in and around Çine and Kapuzlu districts of Aydın province. In the study, monumental tree inventory was made by using 'Genç-Güner Method'. In inventory studies; 5 Oriental plane tree (Platanus orientalis L.), 1 mulberry (Morus alba L.), 4 bozpirnal oak (Quercus aucheri Jaub. & Spach), 16 Anatolian chestnut (Castenea sativa Mill), 2 Terebinth tree (Pistacia terebinthus L), monumental trees were identified. The characteristics of the identified monumental trees are indicated in the tables and their photographs are shown respectively.