Development of a decision support system for purchasing of dental implants
Dental implant satınalınmasında kullanılacak karar destek sistemi geliştirilmesi
- Tez No: 594838
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ÇÖKELİLER SERDAROĞLU, DOÇ. DR. YUSUF TANSEL İÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Hastaneler tarafından, dişhekimlerinin ihtiyaçlarına ve gereksinimlerine göre uygun tedarikçi veya marka seçimi için sistematik bir yol bulmak oldukça zordur. Bu nedenle, bu çalışmada satınalma prosedürlerinde kullanılacak, matrisler ile işlem yapan MATLAB tabanlı bir satın alma aracı geliştirilerek, kullanımı test edilmiştir. Bunu yaparken, diş hastaneleri için avantajlı ihale yürütmek amacıyla, çok kriterli karar verme (ÇKKV) yöntemlerinden TOPSIS metodolojisi kullanılarak uygun implant markasının belirlenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is very struggling for hospitals to find a standardized way to select appropriate suppliers or brand according to the specific needs and requirements of the dentists. Therefore, in this thesis, a matrix laboratory (MATLAB) based procurement tool is proposed with the aim of determining appropriate implant brand by using one of the multiple criteria decision analysis (MCDA) methods, TOPSIS, to carry out advantageous tender for dental hospitals.