Medya ve din ilişkisi bağlamında Türkiye'de dini yayıncılık: 'Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu ile Dosta Doğru' programı örneği
Media relations in the context of religion and religious broadcasting in Turkey: 'Prof.Dr. Nihat Hatipoğlu and Dosta Doğru' program example
- Tez No: 594855
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKADİR ATİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Religion, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Günümüzde kitle iletişim araçlarının, bireysel ve toplumsal alandaki kuşatıcı etkisinin arttığı görülmektedir. Bu durumla birlikte birey ve toplum hayatına dair her konu, kitle iletişim araçlarında içerik olarak kullanılmaya başlamıştır. Bir inanç ve yaşama biçimi olan din de kitle iletişim araçlarının etki alanına giren hassas konulardan biri olmaktadır. Kitle iletişim araçları; eğitim, kültür, sanat, spor, siyaset gibi konularda olduğu gibi dini alanda da farklı program formatları ve yayıncılık uygulamalarıyla hedef kitlenin ilgi ve beklentilerini karşılamaya çalışmaktadır. Bu bağlamda medya için din, hedef kitleye ulaşma noktasında garantili bir içerik unsuru olarak algılanmakta, dini kurum ve yapılar için ise medya, bir tebliğ aracı olarak görülmektedir. Dolayısıyla birey ve toplum hayatının en önemli unsurlarından biri olan din olgusu, başlı başına bir yayıncılık türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Televizyona uyarlanan her konuda olduğu gibi dini uygulamalar da; popülerlik, kitlesellik ve ticari kaygılar gibi yeni sorunları ve tartışmaları da beraberinde getirmektedir. Bu soru ve tartışmaların odak noktasında ise, medyanın diline uyarlanarak aktarılan dini program formatları olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, it is seen that the mass effect of the mass media in the individual and social spheres is increasing. With this situation, every subject related to individual and social life has started to be used as content in mass media. Religion, which is a belief and a way of life, is one of the sensitive issues that fall under the influence of mass media. Mass media; In the fields of education, culture, art, sports, politics, as well as in religious fields, it tries to meet the interests and expectations of its target audience with different program formats and broadcasting practices. In this context, for the media, religion is perceived as a guaranteed content element in reaching the target audience, and for the religious institutions and structures, the media is seen as a means of communication. Therefore, we come across the phenomenon of religion, which is one of the most important elements of individual and community life, is a type of publishing in itself. As in every subject adapted to television in religious practices; it brings new problems and debates such as popularity, mass and commercial concerns. The focus of these questions and discussions is on religious program formats, which are adapted to the language of the media