Şakran, Çandarlı ve Dikili (Kuzey Ege denizi) kıyılarındaki parazitik isopodların sistematiği ve ekolojisi üzerine araştırmalar
Investigations on the systematics and ecology of parasitic isopods on the coasts of Şakran, Çandarli and Dikili (North Aegean sea)
- Tez No: 594873
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEVZİ KIRKIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışma kapsamında 28 Haziran-13 Temmuz 2016 tarihlerinde Şakran, Çandarlı ve Dikili (Kuzey Ege Denizi) sularındaki Isopoda ordosuna ait türlere ilişkin bulgular ile elde edilen türlerin sistematiği ve ekolojik özelliklerinin saptanması amaçlanmıştır. Bu kapsamda yapılan araştırmada Güneyde Şakran, Batı'da Çandarlı ve Kuzey'de Dikili olmak üzere 3 bölgede toplam 6 istasyonda örneklemeler yapılmıştır. Örnekleme çalışmaları sonucunda 3 parazitik isopod türü tespit edilmiş olup, her türün ayrı ayrı sistematiği ve ekolojik özelliklerine ilişkin sonuçlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the systematic and ecological characteristics of the species belonging to the Isopoda army in Sakran, Çandarlı and Dikili (North Aegean Sea) waters. In this study, samples were collected from 6 stations in 3 regions: Şakran in the South, Çandarlı in the West and Dikili in the North. As a result of the sampling studies, 3 parasitic isopod species have been identified and the systematic and ecological characteristics of each species have been given.