Dijital oyunlarda oryantalist söylem
Orientalist discourse in digital games
  1. Tez No: 594874
  2. Yazar: YUSUF TAŞKIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BESİM YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Journalism, Political Science, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Oryantalist söylemin dijital oyunlar üzerinden nasıl açığa çıktığının irdelendiği tez çalışması üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde Doğu-Batı ayrımına, oryantalizm kavramı ve bu kavramın alt unsurlarına değinilmiştir. Ayrıca oryantalizm ile ilgisi olduğu düşünülen Hayali Doğu, oksidentalizm, yabancı düşmanlığı ve islamofobi kavramları da yine bu bölümde açıklanmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde oryantalizm ile bağlantısı olduğu düşünülen emperyalizm, kültür, küreselleşme ve sömürgecilik kavramları açıklanmıştır. Öte yandan Batı'nın Doğu'ya yönelik tutum ve yargılarının iletilmesinde etkin bir rol oynayan kültür ve medya emperyalizmi kavramları da bu bölümde irdelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise, dijital oyunlar üzerinden oryantalist söylemin açığa çıktığı varsayımından hareketle Call of Duty Modern Varfire 2, Fight Fighter, Resident Evil 5, Devil May Cry 3, Serious Sam 3, Age of Empires 3, Bomb Gaza ve Minarett Attack gibi küresel çapta oynanan oyunlar incelenmiştir. Çalışma kapsamında seçilen dijital oyunlar; Doğu'ya yönelik şiddet ve nefret söylemi, kutsal değerlerin ihlalleri, yabancı düşmanlığı ve islamofobi ekseninde incelenmiştir. İncelenen bu oyunlar, göstergebilimsel analiz yöntemiyle çözümlemeye tabi tutulmuş ve elde edilen bulgular düz ve yan anlamsal açılardan irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis which study on how orientalist discourse is revealed through digital games consists of three parts. In the first part of the study, the East-West distinction, the concept of orientalism and the sub-elements of this concept are mentioned. Also the concepts of imaginary East, occidentalism, xenophobia and islamophobia which are thought to be related to orientalism are also explained in this section. In the second part of the study, the concepts of imperialism, culture, globalization and colonialism which are thought to be related to orientalism are explained. On the other hand, the concepts of culture and media imperialism, which played an active role in conveying the attitudes and judgments of the West towards the East, were also examined in this section In the third part of the study, based on the assumption that the orientalist discourse is revealed through digital games, it is on a global scale such as Call of Duty Modern Varfire 2, Fight Fighter, Resident Evil 5, Devil May Cry 3, Serious Sam 3, Age of Empires 3, Bomb Gaza and Minarett Attack. played games were examined. Selected digital games within the scope of the study; Violence and hate speech against the East has been examined in terms of violations of sacred values, xenophobia and islamophobia. These games were analyzed by semiotic analysis method and the findings were examined in terms of straight and semantic aspects.