Bakımevinde kalan demanslı hastalarda psikiyatrik morbitide
Psychiatric morbidity of dementia patients in nursing home
  1. Tez No: 59493
  2. Yazar: FİTNAT GÜLSÜN YAVUZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN ŞARMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
7. ÖZET Bu araştırmanın amacı, bakımevindeki demanslıların psikiyatrik morbidite yaygınlığını incelemektir. Aynca, yaş gruplarının, cinsiyetlerin, fiziksel hastalığı olan ve olmayanların, depresyon, anksiyete, kognitif fonksiyon puanlan açılarından karşılaştırılmaları amaçlanmıştır. Demanslı hastaların yaş grupları ve cinsiyetlerinin, depresyon olup olmaması, fiziksel hastalık olup olmaması, anksiyete derecelerine göre karşılaştırılması hedeflenmiştir. Bunlara ek olarak, fiziksel hastalığı olan ve olmayan demanshlar, depresyon olup olmaması ve anksiyete dereceleri açılarından karşılaştınlmıştir. Hastaların depresyon ve anksiyete, depresyon ve kognitif fonksiyon, anksiyete ve kognitif fonksiyon puanlan arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Araştırmanın örneklemi, Aralık 1996-Ocak 1997 tarihleri arasında Türkiye Ruh Sağlığı ve Tedavi Vakfi Yaşlılar Bakımevi'nde yatmakta olan ve DSM IV demans tanı kriterlerini karşılayan hastalar arasından seçilmiştir. Araştırmaya alman demanslı hasta sayısı 58 kişidir. 55 yaş ve üzerindeki hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Bu araştırmada, hastalar için Kısa Kognitif Muayene Ölçeği, Hamilton Depresyon ve Anksiyete Değerlendirme Ölçekleri, Davranış Bozukluğu Anketi, Uyku Bozukluğu Anketi ve Sosyodemografik Özellikler Anket Formlan doldurulmuştur. Sonuç olarak, demanslı hastalarda depresyon % 15.5, anksiyete % 98.3, davranış bozukluğu % 93.1, uyku bozukluğu % 100.0 oranında gözlenmiştir. Hastalann kognitif fonksiyon puanlan ortalaması 21.39'dur. Davranış bozukluktan incelendiğinde hastalarda en sık agresif olmayan fiziksel davranış bozukluğu (% 74.1), ikinci sıklıkta sözel ajite davranışlar (%62.1), en az sıklıkta agresif davranışlar (%24.1) gözlenmiştir. Hastalarda uyku bozukluğu nedenlerinden en sık gündüz uyuma/uyuklama (%29.3) ve sabah erken uyanma (% 27.6) davramşlan tespit edilmiştir. Bu çalışmada, cinsiyetlerin depresyon puanlan açısından istatistiksel karşılaştinlmasında anlamlı fark bulunmuştur. Erkeklerin ortalama depresyon puanı kadınlannkinden anlamlı olarak yüksektir. Aynca, erkeklerdeki depresyon oranı, 96kadınlannkinden istatistiksel olarak anlamlı ölçüde yüksek bulunmuştur. Bunun yanısıra, anksiyete ve depresyon puanlan arasında istatistiksel açıdan anlamlı ve pozitif bir ilişki saptanmışta. Diğer karşılaştırmalar istatistiksel açıdan anlamsız bulunmuştur. Bu çalışmada demanslılarda anksiyete, uyku bozukluğu ve davranış bozukluğu oranlan literatürden yüksek bulunmuştur. Sosyokültürel faktörler ve bakımevi şartlan bu oranların yüksekliğinde rol oynamış olabilir. 97
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY The objective of this research was to determine the rates of psychiatric morbidity in elderly patients with dementia. Depression, anxiety and cognitive ftınction scores of the elderly were compared as to the age, sex, medically and none medically ili groups. Furthermore the age and sex groups of the elderly were examined to find out whether there was any diflFerence in depression, anxiety degrees and medical illness. Apart from these, medically and none medically ili patients were compared with respect to depression and aıudety degrees. The relationship between depression and anxiety scores, depression and cognitive fiınction scores, anxiety and cognitive fiınction scores were observed. The research was conducted with the inpatients of Nursing Home of Türkiye Ruh Sağlığı ve Tedavi Vakfi, between December 1996 and January 1997 who met diagnostic criteria of DSMIV for dementia. 58 patients aged 55 years and över were included in the study. in this study, Turkish Version of Mini Mental State Examination Scale (KKM), Hamilton Rating Scales for Depression and Anxiety, questionnaries for Behavioral and Sleep Disorders and a questionnarie for demographic characteristics of patients were filled. in consequence, the rates of depression, anxiety, behavioral disorders and sleep disorders in elderly dementing patients were found to be 15.5 %, 98.3%, 93.1 %, 100.0 % respectively. The mean cognitive fiınction score of the patients was 21.39. Physically none aggressive behaviors were found to be the most common behavioral disorder among elderly patients with dementia (74. l %). Verbally agitated behaviors were secondly most common, by the rate of 62. l %. Aggressive behaviors were observed in the fewest, by the rate of 24. l %. in this study, the most common complaints of sleep disturbances were day time sleepiness (29.3 %) and early morning awakening (27.6%) among the elderly with dementia. According to the results, statistically significant difference was obtained between the depression scores of men and women. The mean depression score of men was higher than women. The rate of depression for men was also higher than women. 98There was a significant and positive correlation between anxiety and depression scores of the patients. No significant association was found between the other comparison groups. In this research the rates of anxiety, sleep and behavioral disorders are found to be higher than the results in many past clinical surveys. Sociocultural factors and conditions of the nursing home may play a role for these different findings. 99