Üç-altı yaş çocuğunun toplumsal gelişiminde kreş ve gündüz bakımevi öğretmeni ile annenin çocuk yetiştirme davranışları ve disiplin tekniklerinin çocuğun toplumsallaşma başarısına etkisi
  1. Tez No: 22091
  2. Yazar: NURDAN DUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVDA ULUĞTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
1 ÖZET Toplumsal değişimin bir sonucuolan çalışan anne sayısındaki artış günümüzde kreşve gündü?, bakımevi kurumunun önemini arttırmıştır. Aileile kreş ve gündüz bakımevi çocuğun eğitiminde ve psiko-sosyal gelişiminde ortak sorumluluk almıştır. Çocukiçin yaşamının ilk toplumsal kurumu olan aileden kreşve gündüm bakımevine geçiş önem taşımaktadır. Bu çalışmada, 3-6 yaş okul öncesi çocuğun toplumsal gelişiminde aile ile kreş ve gündüz bakımevinin rolü incelenmiştir. Araştırma, anne ve öğretmenin toplumsal gelişim alanlarında çocuk yetiştirme yöntemleri ve uyguladıkları disiplin tekniklerinin neler olduğunu içermektedir. Anne ve öğretmenin çocuk ile ilişkilerinin çocuğun yaş ve cinsiyetine göre değişip, değişmediği araştırılmıştır. Çocuğun toplumsal gelişim alanlarında güçlüğü olmaması başarı olarak kabul edilmiştir. çocukla ilişkilerinde anne ve öğretmenin kullandıkları çocuk yetiştirme yöntemleri ve uyguladıkları disiplin teknikleri arasında fark olup olmadığı araştırılmıştır. Çalışmada esas olarak anne ve öğretmen arasında fark olup olmaması İle çocuğun toplumsal gelişim alanlarında güçlüğü olup olmaması arasında bir bağlantı var mıdır?“ sorusuna cevap aranmıştır. Bu araştırmanın, okul öncesi çocuğun gelişiminde önemli olan kreş ve gündüz bakımevi hizmetinin aile ile uygunluk göstermesi yönünde yapılacak çalışmalara katkıda bulunması amaçlanmaktadır. Araştırmada çocuğun cinsiyeti, yaşı, anne ve öğretmenin çocuk yetiştirme davranışları ve uyguladıkları disiplin anlayışları bağımsız değişken olarak alınmıştır. Toplumsal gelişim alanları (yemek yeme alışkanlığı, tuvalet alışkanlığı, arkadaş ilişkileri, cinsel gelişim ve oyun) ise bağımlı değişken olarak alınmıştır. Bu değişken-II lere dayalı olarak anne ve öğretmenlerin çocuk yetiştirme davranışları ve uyguladıkları disiplin tekniklerinin toplumsal gelişim alanlarında farklı olup olmamayı n in çocuğun toplumsallaşma başarısına etki edip etmediği araştırılmıştır. Çalışmada tarama modeli kullanılmış ve Keçiören Belediyesinin Kayakent ve Tepebaşı kreş ve gündüz bakımevlerinde 3-6 yaş çocukların çalışan annemi ile öğretmenlerine 50 çocukla ilgili toplam 100 anket uygulanmıştır. Anket formunda ilk bölümde, anneye, öğretmen ve çocuğa ait genel bilgilerle ilgili sorular, ikinci bölümde ise anne ve öğretmenlerin çocukla ilişkileri hakkında bilgi olan sorular yer almıştır. Veriler bilgi-işlemde yüzde ve x2 çözümlemelerinden elde edilen sonuçlarla yorumlanmıştır. Bu çözümlemeler sonucu çocuk yetiştirme davranışları ile ilgili olarak, araştırmanın ilk denencesinde ”güçlüğü olan çocuklarda anne ve öğretmenin çocuk yetiştirme davranışları arasında fark olduğu“ beklentisi sınanmıştır. Bu beklentinin yemek yeme, tuvalet alışkanlığı, arkadaş ilişkileri, cinsel konularda soru sorma ve cinsel rol ayrımı yapma alanlarında destek görürken, oyun ve cinsel organıyla oynama alanında destek görmemiştir. Araştırmanın ikinci denencesi ile ilgili olarak, ”toplumsal gelişim alanlarında güçlüğü olan çocukların anne ve öğretmenlerin cezaya dayalı disiplin teknikleri kullanması arasında fark olacağı“ beklentisi vardır. Bu beklenti yemek yeme, arkadaş ilişkileri ve cinsel rol ayrımı yapmada desteklenirken tuvalet alışkanlığı, oyun ve cinsel konularda soru sorma ve cinsel organıyla oynama alanlarında deş t. eklenmemiştir. Yine bu denence ile ilgili olarak ”güçlüğü olan çocukların anne ve Öğretmenlerin ödül kullanma durumları arasında fark olacağı" beklentisi vardır. Bu beklenti yemek yeme, oyun alanında desteklenmemiş cinsel rol ayrımı yapma, tuvalet alışkanlığı ve arkadaş ilişkilerinde desteklenmiştir
Özet (Çeviri)
III SUMMAKY The ıncrease in the number of working mothers which is a resul t of social change has increased the importance of kindergardens and nurseries. Family, kindergardens and nurseries have taken coorperative responsibil ity in psycho-social development of the children. II is very im- portant to transfer from the famil y which is the first so¬ cial institutions in the child's life to kindergardens and nurseri es. in this research, the role of the family, kindergar¬ dens and nurseries in the development of 3-6 age grotıp pre-school children has been searched. The research 5n- cludes the mother's and the teacher's attitudes towards bringing up the childand their discipline technigues in the field of socialdevelopment. it has been searched whether the mother's and the teacher's rel at i ons with the children changes according to the child's age and sex. The child's not having any difficulty in development areas has been considered a success. it has been searched i f there is a di fference between the mother's and the teacher's at- tidudes towards bringing up thechildren and their dis¬ cipline technigues. The main aim at thisresearch is to answer the guestion whether the attitudes of the mather and the teacher negatively affects the social development of the child. This research is aimed to contribute to the studies directed to the harmony betveen the family and the kindergarden service which is very important för the pre- school development of the child. in this research, the child's sex, age and the mother's and the teacher's attitudes towards bringing up the child and their discipline technigues have been taken as independent variables. And thesocial deveJ öpment areas such as eating and toilet habits, sexsua) development and playing have been taken as dependent variables. Basing on these variables, is has been searched whether the di f fe-iv rences between towards bringing up the child and their discipHne technigues affects the child's suocess in socializing. in the research elimination model has been used and in Kayakent and Tepebaşı kindergardens and nurseires belonged to Keçiören Municipality the working mothers and teachers of 3-6 age group of children have been applied to 100 guestionnaires on 50 children.in the first section of the guestionaire, there have been the guestions about the general information about. the mother, the teacher and the child; and in the second section, there have been the questions about thechilds relations with the mother and the teacher. The data have been interpreted depending on the results taken from the percentage and x2 solutions. As a result of these solutions, the first hypothesis is that thechildren who have difficulty in sooiaJ develop- ment areas expect a di fference between the mother's and the teacher's attitudes toward bringing up the child. This expectatiönhasbeen supported when aeting and toilet habits, relations with friends, asking guestions about sex and differentiating between the sexsual roles are concerned. The second hypothesis is that children who have difficulty in social development areas expect a difference between the mother's and the teacher's discipline tech¬ nigues which base an punishment. This expectation has not been supported when toilet habits, playing asking gues¬ tions about sex and playing with the sexual organs are concerned whle it has been supported when eating habits, relations with friends and differentiating between the sexsual roles are concerned. Again, the expectation in the second hypothesis is that there is a difference between the mother's and the teacher's ways of using reward. This expectation has not been supported when eating habits, playing are concerned while it. has been Biıpported when toilet habits, relations with frıends and sexual roles are concerned.