Anaokuluna devam eden 3-4-5 yaş çocuklarının renk ve büyüklük kavramlarının kavram bilgisi ve sözel ifade yönünden karşılaştırmalı olarak incelenmesi
- Tez No: 16698
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜBECCEL GÖNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
- 69 - ÖZET Bu çalışma anaokuluna devam eden 3-4-5 yaş çocuklarında renk ve büyüklük kavramlarını kavram bi Igl si ve sözel ifade yönünden karşılaştırmalı olarak incel emek amacıyla yapı İmi şt ı r. Ulus P.T.T.Başmüdürlüğü Kreş ve Gündüz Bakımevine devam eden, orta sosyo-ekonomi k düzeydeki ai lel erin, 3-4- 5 yaş çocuklarından seçilen 180 çocuk bu araştırmanın örnek I emin i oluşturmaktadır. Tüm çocuklara ön test uygulandıktan sonra deney grubundaki çocuklara klasik eğitim yöntemiyle“renk ve büyüklük kavramlarıyla”ilgili eğitim uygulanmıştır. Bu arada kontrol grubuna hiç bir eğitim verilmemiştir. Deney grubuna verilen eğitim bittikden sonra,deney ve kontrol grubu çocuklarına,araşt ırmanın başında verilen t est I er, son test olarak tekrar uygulanmıştır. Veri toplamada, yazı î ı kayıt ve gözl em yönterru kul lanı İmi şt ir. Toplanan verilerin istatistiksel anal i zinde, bağ imi ı örnekler de ki kare testi ve gözlü (2x2) düzeninde ki kare testi kullanılmış tır. Bulgulara göre, çocuk I ar in renk ve büyüklük kavramlarını kazanma I arında, yaş ve eğitim çok önemli bir faktör olarak bulunrruş- tur. Yapılan bu araştırmada dört ve beş yaş çocuklarının renk ve büyüklük kavramlarını kazandığı,üç yaş çocuklarının sıfatları büyüklüklerine göre ay ı rdedemed i k I er i bulunrruştur. Elde edilen diğer bulgulara göre; kavramsal gelişim Sle dil gelişiminin direkt ilgisi olduğu ve bu ilginin yaşla kademeli bir artışla özellikle beş yaşlarında kesinlik kazandığı görülmek tedir. Verilen yoğun eğit im, diğer birçok kavrama uygu I anarak, oku I öncesi çocuklarının kavram gelişim sağ I anabi i îr. Kavram! ar in gelişi mi nde dil bîr araç ku î î an ı I ma i ı d i r.
Özet (Çeviri)
- 70 - This work is made to investigate comparatively the colour and bigness concepts of 3-4-5 age children who attend kindergarten according to concept knowledge and oral experession. 180 children chosen from 3-4-5 age children whose parents are at a middle soci oekonomi c level and attend Ulus P. T. T kindergarten const i tude the examples of the investigation. After the fore test was applied to all children, the education about“colour and bigness concepts”with classical education method is applied to the children in experiment group. Mean while no education is given to control group. After the education given to experiment group has finished, the tests given to experiment and control group children at the begining of the investiga tion are applied again as the final test. In collecting datum written registration and observation method is used. In statistical analysis of the collected datums Chi -square test i n dependent, exarrp- 4-\es and eh i -square test for (2x2) tables is used. According to the findings age and education are found out to be very important factors in children's gaining colour and bigness concepts. In th&s investigati on it is found out that the children of 4-5 years old have gained colour and bigness concepts distinguish adjectives according to their bignesses.- 71 - According to other findings acquired it is seen that there is a direct relation between conceptual progress and language progness and this relation becomes definite with a graded increase related to age at about the age of five. The cancept progness of preschool children can be supplied by applying given dense education to other several concepst. In progness of concepts language has to be used as means.