Thalassemili çocuklarda bilişsel, ruhsal durum araştırılması
  1. Tez No: 59495
  2. Yazar: NÜKET İŞİTEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EFSER KERİMOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Psychiatry, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Thalassemili Çocuklarda Bilişsel, Ruhsal Durum Araştırılması. Çocuk Hastalıkları Ana Bilim Dalı Hematoloji Bölümünde takibi yapılan 14 thalassemili çocuk, yaş, cinsiyet, ve sosyokültürel düzeyce eşleştirildikleri herhangi bir ruhsal yakınma ile psikiyatri polikliniğine başvuran çocuklarla karşılaştırılmıştır. Çalışma ; thalassemli çocuklarda çeşitli ruhsal belirtiler olduğu varsayımından yola çıkarak bu tablonun polikliniğimize başvuran ruhsal yakınmaları olan çocuklardan farklılığını irdeleme amacını taşımakdadır. Çalışma kapsamına alınan olgulara: 1. Nöropsikolojik testler: Bender Geştalt Görsel Motor Algılama Testi, Benton Görsel Bellek Testi, Görsel İşitsel Sayı Dizisi Testi; 2. Objektif Kişilik Ölçüm Araçları:Piers - Harris Öz Kavramı Ölçeği, 4-18 Yaş Çocuk ve Ergenler için Davranığ Değerlendirme Ölçeği, 11-18 Yaş Gençler için Kendini Değerlendirme Ölçeği; 3. Zeka Ölçeği:Wechsler Çocuklar İçin Zeka Ölçeği 4.Projektif Testler:Cümle Tamamlama Testi, Goodenough İnsan testi Çizme Testi, 3 Dilek testi uygulanmıştır. Alınan sonuçlar Mann - Whitney U- Wilcoxson Rank Sum W Testi gruplar arası farklılığa bakılarak değerlendirilmiştir. Thalassemili hasta grubunun, psikiyatrik yakınmaları olan gruptan Benton Görsel Bellek Testinde yaptıkları hatalar anlamlı düzeyde fazladır. Objektif kişilik ölçüm araçlarından ; Pıers - 100Harris Testinde Thalassemili hasta grubunun öz kavramı puanı, psikiyatrik yakınmaları olan çocuklardan anlamlı düzeyde daha düşük bulunmuştur. Yine Thasallemili hasta grubunun anneleri CBCL 'de çocuklarını kontrol grubunun annelerine göre daha yeterli algılamaktadır; 11 - 18 yaş gençler için kendini değerlendirme ölçeğinde Thalassemili gençlerin kendilerini yeterli algılamaları annelerinin görüşü ile paralelllik taşımaktadır. Projektif testlerde çökkün duygu durumu, ümitsizlik, çaresizlik, kaygılar, hastalıktan kurtulmak ve iyileşmek, gelecekten beklentisi olmamak gibi duygulanımlar açısından Thalassemili hasta grubunun kontrol grubundan farklılık taşımakta olduğu bulunmuştur. ıoı
Özet (Çeviri)
Cognitive and Psychological Effects of Thalassemia in Childhood Children with thalassemia are known to show various psychological and cognitive symptoms. Fourteen thalassemic children fallowed by the Pediatric haematology outpatient clinic were compared to age, sex and social status matched controls selected from children referred to the Child Psychiatry outpatient clinic. Both groups were assessed by the following : I. Neuropsychological tests : The Bender Geştalt Test., The Benton Visual Retention Test, The Visual Aural Digit Span Test ; II. Personality Assesment Tests : The Piers - Harris Self Concept Test, The Child Behavior Check List, The Youth Self Report Test ; III. Intelligence Tests : Wechsler Intelligence Scale for Children - Revised ; IV. Projective Tests : Sentence Completion Test, Goodenough Draw - a - Person Test. When the two groups were compared with regards to Benton Visual Retention Test, the thalassemic group had higher error scores. On Piers-Harris Test this group scored less favourably then controls. The mothers of thalassemic group regarded their offsprings to be more competent on CBCL and this view of the mothers paralelled the self report of young stars on Youth Self Report Scale. 102Depressed mood, hopelessness, helplesness, worries were prominent on thalassemic group according to projective tests. 103