Beta talasemili çocuklarda oksidan- antioksidan sistem ve lenfosit DNA hasarı
Oxidant-antioxidant system and lymphocyte DNA damage in beta thalassemia children
  1. Tez No: 224644
  2. Yazar: MURAT SÖKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KOÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Hematology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Talasemi; inefektif eritropoez, hemoliz ve anemi temelinde metabolik düzensizlik, demir yüklenmesi, kronik hipoksi ve hücre hasarının eklendiği otozomal resesif geçişli bir hemoglobinopatidir. Oksidatif stres; kardiyovasküler hastalıklar, kanser, renal, infeksiyon ve nörolojik hastalıklarda olduğu gibi b-talasemi majorlü (TM) hastalarda da son zamanlarda araştırılmaktadır. Oksidatif stres, pro-oksidanların yapımı ve nötralizasyonu arasındaki dengesizlik sonuçu oluşur. Pro-oksidan / antioksidan dengede bozulma hücresel yapılarda oksidatif strese ve DNA hasarına neden olabilir.Bu çalışmada transfüzyon bağımlı b-TM'lü hastalarda oksidan / antioksidan sistem ve DNA hasarı oluşumunu değerlendirmek amaçlandı. Aynı zamanda saptanan değişikliklerin demir yükü ile ilişkisi araştırıldı. Yaş ortalaması 7,34 ±4,21 yıl arasında değişen 83 transfüzyon bağımlı b-TM hasta grubumuzu oluşturdu. Aynı yaş ve cinsiyette 40 anemik olmayan sağlıklı çocuk kontrol grubu olarak alındı. DNA hasarı comet assay yöntemiyle, total oksidan seviye (TOS) ve total antioksidan kapasite (TAK) ise Erel yöntemiyle ölçüldü.Hasta grubumuzda, DNA hasarı:10,65±6,58 AU, TOS:15,98±9,44 (?mol H2O2 Eqv./L), TAK:1,62±0,27 (mmol Trolox Eqv./L), Oksidatif Stres İndeksi (OSİ): 11,11±8,42 AU ve lipid hidroperoksid (LOOH): 5,44±1,80 (?mol H2O2 Eqv./L) olarak saptandı. Kontrol grubumuzda, DNA hasarı: 1,45±2,02 AU, TOS: 7,18±3,74 (?mol H2O2 Eqv./L), TAK: 1,76±0,38 (mmol Trolox Eqv./L), OSİ: 4,66±3,46 AU ve LOOH: 2,44±0,86 (?mol H2O2 Eqv./L) olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Thalassemia is an autosomal recessively inherited hemoglobinopathy which basicly characterised by ineffective eritropoesis, hemolysis and anemia. Metabolic disorders, iron overload, chronic hypoxia and cell damage are added to these findings. Oxidative stres is recently being investigated in b- thalassemia major (TM) patients as well as in cardiovascular diseases, cancer, renal diseases, infection and neurological diseases. Oxidative stress develops as a result of imbalance between formation and neutralisation of pro-oxidants. Pro-oxidant / antioxidant equilibrium disorders may cause oxidative stress and DNA damage in cellular structures.The aim of this study was to detect and correlate iron overload with the oxidant / antioxidant status and DNA damage in transfusion dependent b -TM patients. The patient group was constituted from 83 patients with transfusion dependent b-TM whose mean age was 7,34 ±4,21 years. 40 sex and age-matched children with non-anemia, served as control group. The damage of mononuclear DNA were assessed with comet assay method and total oxidant status (TOS) and total antioxidant capacity (TAC) measurement by using Erel?s methods.In the b-TM patients, mean DNA damage level was 10,65±6,58 AU, mean TOS level was 15,98±9,44 (?mol H2O2 Eqv./L), mean TAK level was 1,62±0,27 (mmol Trolox Eqv./L), mean Oxidative Stres Index (OSI) level was 11,11±8,42 AU and mean lipid hydroperoxide (LOOH) level was 5,44±1,80 (?mol H2O2 Eqv./L) detected. In control group, mean DNA damage level was 1,45±2,02 AU, mean TOS level was 7,18±3,74 (?mol H2O2 Eqv./L), mean TAK level was 1,76±0,38 (mmol Trolox Eqv./L), mean OSI level was 4,66±3,46 AU and mean LOOH level was 2,44±0,86 (?mol H2O2 Eqv./L) detected.