Ahmed Cevad Paşa'nın Târîh-i Askerî-i Osmanî isimli yazma eserinin ışığında Nizâm-ı Cedîd Dönemi ve askeri reformlar
Nizam-ı Cedid Period and Military Reforms in the Light of Ahmed Cevad Pasha's Ottoman Military history
- Tez No: 594973
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MERT SUNAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu tezde Ahmed Cevad Paşa'nın Târîh-i Askerî-i Osmanî isimli yazma eserinin, Kitâb-ı Sâni ve Kitâb-ı Sâlis kısımlarının transkripsiyonu ve tahlili yapılmıştır. Türk askeri tarihçiliğinin ilk temsilcileri arasında bulunan Ahmed Cevad Paşa'nın bu eserinin tamamının Latin harflerine çevrilerek modern araştırmacı ve okurların kullanımına halen sunulmuş olmaması bir eksiklik teşkil etmektedir. Mevcut tez ile bu açığın kapatılması adına bir katkı sunulması amaçlanmıştır. Tezde ayrıca Ahmed Cevad Paşa'nın tarih yazımı açısından Nizâm-ı Cedîd reformlarına bakış açısının değerlendirilmesi de amaçlanmıştır. Ahmed Cevad Paşa'nın II. Abdülhamid döneminde yaşamış bir asker ve devlet adamı olarak eserini nasıl kurguladığı, askeri tarihçilik ve askeri teşkilat tarihi açısından eserin önemi ve eserde hâkim olan tarih anlayışı da bu tezde ele alınan diğer konuları teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines“Kitâb-ı Sâni”(Volume II) and“Kitâb-ı Sâlis”(Volume III) of Ahmed Cevad Pasha's famous work“Târîh-i Askerî-i Osmanî”(Ottoman Military History). Although the first volume of the book was published both in Ottoman Turkish and French in the late nineteenth century, the rest of the book remained in manuscript form. The transcription of the second and third volumes is added to this dissertation in order to make Ahmed Cevad Pasha's study available for modern researchers. Since Ahmed Cevad Pasha was one of the first representatives of Turkish military history, his works constitute an important part of Turkish military historiography. This study aims to examine Ahmed Cevdet Pasha's treatment of Nizâm-ı Cedîd reforms and the importance of his work for history of Turkish military and its organization. How Ahmed Cevad Pasha constructed his work as a soldier and statesman living during the time of Sultan Abdulhamid II as well as his historical methodology constitute other subjects which this study tries to deal with.