Sartre'da özgürlük ve sorumluluk ilişkisi
The relationship between freedom and responsibility in Sartre
- Tez No: 594981
- Danışmanlar: PROF. DR. OGÜN ÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilim Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez, Sartre'ın felsefesinde önemli bir yere sahip olan“özgürlük ve sorumluluk”kavramları üzerindeki düşüncelerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Sartre, tanrı olmadığı için“özgür olmaya mahkûm bir varlık”olarak gördüğü insanın her davranışından sorumlu olduğunu söyler. İşte bu tez, Sartre'ın bu denli geniş olarak kullandığı sorumluluk kavramının, sorumluluklarımızdaki öncelik sorununu ortadan kaldırıp kaldırmadığı sorunu üzerinde temelini bulmaktadır. Bu sorunsal üzerinde tezin Birinci bölümünde“Varoluşçuluk”kavramı merkezinde Sartre felsefesine bir giriş yapılmaktadır. İkinci bölümde özellikle bilinç ve hiçlik kavramlarıyla ilişkisinde özgürlük kavramı ele alınmaktadır. Son bölümde ise özgürlük kavramı ile ilişkisinde sorumluluk kavramına yoğunlaşmaktadır. Sonuçta ise, Sartre'ın sorumluluk anlayışı“sorumlu olma”ile“sorumlu duyma”ayrımı yapılarak değerlendirilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to evaluate Sartre's thoughts on the concept of“freedom and responsibility”which has an important place in his philosophy. Since there is no god according to Sartre, he says that man whom Sartre sees as a“being condemned to be free”is responsible for all his behaviors. This thesis is based on the question of whether Sartre's concept of responsibility, which he uses so broadly, eliminates the problem of priority in our responsibilities. The first part of the thesis is on this problematic after making an introduction to Sartre's philosophy in the context of Existentialism. The second part covers the concept of freedom especially in relation to the concepts of being and nothingness. The last section focuses on the concept of responsibility in relation to the concept of freedom. As a result, Sartre's understanding of responsibility will be tried to be criticized by making a distinction between“being responsible”and“feeling responsible”.