Sartre ve Camus'de etik-özgürlük ilişkisi
Ethics-freedom relations in Sartre and Camus
  1. Tez No: 707291
  2. Yazar: TUĞÇE ÇİFCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL BAYAR BRAVO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sistematik Felsefe ve Mantık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmanın amacı, Sartre ve Camus'nün etik ve özgürlük kavramlarını ele alış biçimlerini incelemektir. Bu tezde düşünürlerin felsefeleri dönemlerinin özellikleriyle birlikte işlenmektedir. Ayrıca bu kavramların insan ve toplum üzerindeki etkileri de tezde incelenmekte ve bunlarla nasıl başa çıkılacağıyla ilgili filozofların çözüm önerileri anlatılmaktadır. Çalışmanın giriş kısmında varoluşçuluk, etik ve özgürlük kavramlarının felsefi kökenleri ele alınmaktadır ve bu bağlamda kimi filozofların düşüncelerine kısaca yer verilmektedir. Birinci bölümde Sartre'ın varlık ve hiçlik kavramları incelenmektedir. Bu kavramlar Sartre'ın felsefesinin özünü oluşturmakta ve varlık tipleri ile dünya karşısındaki insanın konumu belirlenmektedir. Bunun ardından Sartre'ın özgürlüğü kurması ve sorumluluk kavramı ile etik görüşlerine yer verilmektedir. İkinci bölümde Camus'nün uyumsuz, absürd ve başkaldırı kavramları incelenmektedir. Camus bu kavramları insan yaşamını gözlemleyerek ortaya koymakta ve uyumsuzu fark eden insanın bununla baş etme yöntemi olarak yöneldiği umut ve intihar kavramlarını incelemektedir. Buradan hareketle bir başkaldırı felsefesi ortaya çıkmakta ve bu başkaldırı insan özgürlüğüne aykırı olan her harekete karşıt bir değer oluşturma anlayışı gütmektedir. Buradaki etik anlayışı ise başkaldırı ahlakı içerisinde ele alınmaktadır. Çalışmanın sonucunda, her iki düşünürün sistemleri 20. Yüzyılın düşünce yapısı da hesaba katılarak ele alınmaktadır. Bu tezde etik özgürlük ilişkisini ele alan Sartre ve Camus'nün düşüncelerinde birbirlerinden farklı olan görüşleri karşılaştırmalı bur tarzda serimlenmiştir. Sartre'da özgürlük bir zorunluluk, etik ise diğerlerine karşı sorumlu olmayı gerektirirken, Camus'de ise özgürlük insan olmanın bir olanağı, etik ise kolektif boyutta değerli bir eylemde bulunabilme imkanıdır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the ways in which Sartre and Camus deal with the concepts of ethics and freedom. In this thesis, the philosophies of the thinkers are handled together with the characteristics of their periods. In addition, the effects of these concepts on people and society are also examined in the thesis and these philosophers' proposed solutions on how to deal with them are explained. In the introduction part of the study, the philosophical origins of the concepts of existentialism, ethics and freedom are discussed, and, in this context, the thoughts of some philosophers are briefly mentioned. In the first part, Sartre's concepts of being and nothingness are examined. These concepts form the essence of Sartre's philosophy, and the types of existence and the position of man in the face of the world are determined. After that, Sartre's establishment of freedom and the concept of responsibility and his ethical views are given. In the second part, Camus' concepts of discordant, absurd and rebellion are examined. Camus reveals these concepts by observing human life and examines the concepts of hope and suicide, which people who realize the incongruous turn towards as a way of coping with it. From this point of view, a philosophy of rebellion emerges, and this rebellion pursues an understanding of creating an opposing value to every movement that is against human freedom. Here, the understanding of ethics is handled within the morality of rebellion. As a result of the study, the systems of both thinkers are discussed by taking into account the mentality of the 20th century. In this thesis, the different views of Sartre and Camus, which deal with the ethical freedom relationship, are presented comparatively. While for Sartre freedom is an obligation, ethics requires being responsible to others, for Camus, freedom is a possibility of being human, and ethics is a possibility to take a valuable action on a collective scale.