Depresyon anksiyete ve karma tanılı olguların klinik ve kişilik yönünden incelenmesi
  1. Tez No: 59499
  2. Yazar: ALİ AYABAKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Depresif ve anksiyete bozukluklarının farklılaşan yönlerinin yanısıra önemli ölçüde benzerlikleri olduğu, ayrıca bu tablonun birarada bulunmasıyla karakterize ayrı bir sendromun varlığını ortaya koyan bulgular mevcuttur. Araştırmada 33 depresif, 25 anksiyete ve 27 karma tanı alan olguların klinik ve kişilik özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Veri toplama araçları olarak SCID-I, II, Hamilton depresyon ve anksiyete ölçeği ile klinik global izlenim ölçeği kullanılmıştır. Veriler SPSS paket programında analiz edilmiştir. KGl, HDDÖ ve HADÖ skorları karma grupta anksiyete ve depresyon grubuna göre, HADÖ skorlarının anksiyete grubunda depresyon grubuna göre, HDDÖ skorlarının ise depresyon grubunda anksiyete grubuna göre anlamlı düzeyde yüksek olduğu saptanmıştır. Ayırt edici klinik belirtiler, anksiyete grubunda ajitasyon, gerilim duygusu, korkular; depresyon grubunda psikomotor retardasyon; karma grupta ise depresif mizaç ve iş ve aktivitelerde güçlüktür. Kişilik açısından karma grubun diğer gruplara kıyasla daha fazla kişilik bozukluğuna sahip olduğu ve daha çok belirti taşıdığı saptanmıştır. Bulgular karma grubun anksiyete ve depresyondan farklı özellikler taşıyan bir bozukluk olduğunu düşündürmüştür. 52
Özet (Çeviri)
ABSTRACT investigation of Depression, Anxiety and Comorbid States in Terms Of Clinical Symptomatology and Personality Disorders There is clinical evidence which indicates that depressive and anxiety disorders show great similarities as well distinctive features and which also proves that there is distinct syndrome characterized by a comorbid state. The study aimed at analysing 33 cases with major depression, 25 cases with anxiety disorder and 27 cases with comorbid states) with respect to clinical symptoms and personality disorders. Structured Clinical Interview for DSM-III-R(SCID)-I, Structured Clinical Interview for DSM-III-R for personality disorders (SCID-II), Hamilton Rating scale for Depression (HRSD), Hamilton Anxiety Rating Scale (HARS) and Clinical Global Impression (CGI) are chosen as data gathering means. SPSS/PC has been used for the analysis of the data. In terms of CGI, HRSD and HARS results, comorbidity group showed significantly higher means than anxiety and of depressive group ; with regard to the results of the HARS, anxiety group showed significantly higher means than the depressive group; in HRSD the mean scores of depressive group were significantly higher than the anxiety group. Among distinctive clinical symptoms were“agitation”,“feelings of tension”and“fears”in the anxiety group;“psychomotor retardation”in the major depression group;“depressive mood”and“trouble work and activities”in the comorbidity group. Comorbidity group was found to show greater number of personality disorders and their symptoms than the other groups. A conclusion can be drawn from the results that the comorbidity group has a psychiatric disorder different from the one in the pure anxiety and pure depression group. 53