Psikotik hastalarda melperon ve haloperidolün etkinlik ve yan etkilerinin çift kör karşılaştırılması
- Tez No: 59500
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Günümüzde psikotik bozuklukların tedavisinde etkinlikleri kanıtlanmış antipsikotik ilaçlar yaygın olarak kullanılmaktadır. Klasik antipsikotik ilaçların %90'lara varan oranlarda ortaya çıktığı bildirilen ekstrapiramidal ve diğer yan etkileri nedeniyle hastaların tedaviye uyumlarının önemli ölçüde etkilendiği bilinmektedir. Bu sebeple son zamanlarda araştırmalar ekstrapiramidal ve diğer yan etkileri olmayan veya çok az olan ilaçlar üzerine yoğunlaşmıştır. Çalışmada şizofreniform bozukluk (geçici) ve şizofrenik bozukluk (alevlenme döneminde) tanısı alan 18 olguya haloperidol(15mg/gün) ve 20 olguya melperon (375mg/gün) 42 gün süresince çift kör verilerek ilaçların etkinlik ve yan etkileri karşılaştırmıştır. Veri toplama araçları olarak BPRS, SAPS, SANS, CGI, UKU yan etki ölçeği ve MMT ölçekleri kullanılmıştır. Olguların tam kan sayımı, rutin biyokimyasal tetkikler, PRL, Kortizol düzeyleri, EKG ve EEG takipleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY COMPARISON OF MELPERONE AND HALOPERIDOL IN PSYCHOTIC PATIENTS: A PROSPECTIVE, DOUBLE BLIND STUDY Today, antipsychotic drugs that known effective in the treatment psychotic disorders are used commonly. The patients had decreased compliance to therapy because of classic antipsychotic drugs have some extrapyramidal and other side effects which has been reported to occurs with a ratio of approximately 90%. So that, the recent investigations are focused on the drugs with more antipsychotic efficacy and with less extrapyramidal and another side effects. In this study, 18 patients received haloperidol (15mg/day) and 20 patients received melperone(375mg/day) in 42 days are studied. Two groups compared the efficacy and side effect profiles in double-blind fashion. The efficacy of drugs were assessed with BPRS, SAPS, SANS, CGI and side effect profiles were assessed with the UKU side effects rating scale, MMT, complete blood count, routine biochemistry tests, PRL, Cortisol, ECG and EEG.