Dans aktivitesi ile ruhsal belirtiler ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between dance activity and psychiatric symptoms and quality of life
- Tez No: 595012
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ DAYİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bale ve Dans, Psikoloji, Ballet and Dance, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmanın amacı, dans aktivitesi ile ruhsal belirtiler ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu amaçla dans eden, dans etmeyen yalnızca spor yapan bireyler ve her iki aktiviteyi yapmayan bireyler üzerinde araştırma yapılmıştır. Araştırma modeli olarak betimsel ve ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi 18-55 yaş arası dans eden ve etmeyen 352 bireyden oluşmaktadır. Araştırmanın verileri SF-36 yaşam kalitesi değerlendirme anketi, Psikolojik Belirti Tarama Listesi (SCL-90-R), Sosyodemografik Veri Formu ile toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 25 kullanılarak Pearson korelasyon testi, bağımsız gruplar Student t test ve ANOVA testleri ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda katılımcıların spor yapma ve dans etmeleri arasında ölçek puanları bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmaktadır. Hem dans eden hem spor yapan kişilerin Ruhsal Sağlık düzeyleri ve yaşam kalitesi en yüksek iken dans etmeyen ve spor yapmayan kişilerin en düşüktür. Bulgular literatür desteğiyle tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between dance activity, psychiatric symptoms, and quality of life. For this purpose, the present research was conducted on individuals who engage in dance activity, who do not engage in dance activity but do sports and those who do not do both activities. Descriptive and relational survey model was used as the research model. The sample of the study consisted of 352 dancing and non-dancing individuals between the ages of 18-55. The data were collected by SF-36 Quality of Life evaluation questionnaire, Psychological Symptom Check List (SCL-90-R), Sociodemographic Data Form. The data were analyzed with Pearson correlation test, Independent groups Student t test and ANOVA tests using SPSS 25. The results of the study showed that there was a statistically significant difference between the participants' sporting and dancing in terms of scale scores. Levels of mental health and quality of life were highest on the ones that do both dance and sports whereas it was lowest on its counterparts who do not do both dance and sports. Results were discussed with the support of previous research.