State dependent price setting and monetary non-neutrality in a small open economy
Küçük açık bir ekonomide duruma bağlı fiyat ayarlamaları ve parasal yanlılık
  1. Tez No: 595013
  2. Yazar: YAKUP KUTSAL KOCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU VOYVODA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Duruma bağlı fiyat ayarlamalarını konu edinen yazın paranın yanlılığına ilişkin sonuçları kapalı ekonomi varsayımı altında elde etmektedir. Kapalı ekonomi varsayımı çıktı üzerinde uluslararası bağlantılar kaynaklı geribildirimleri gözardı etmesi sebebiyle parasal yanlılığın potansiyel olarak yanlış ölçümüne neden olmaktadır. Bu tezde, açık ekonomi unsurlarının parasal yanlılığa olan etkisini anlamak üzere menü maliyeti altında fiyatlama yapan firmaların temel alındığı bir küçük açık ekonomi modeli ele alınmaktadır. Model, hanehalkı, firmalar ve parasal süreç ile birlikte yabancı ekonomiden oluşmakta ve böylelikle bir genel denge tanımlanmaktadır. Bir genel dengenin esas alınmasıyla birlikte, göreli fiyatlarda döviz kuruna bağlı hareketler ve tüketim üzerinde göreli fiyatlar kaynaklı olarak gerçekleşen varlık etkileri çalışılabilmektedir. Model sonuçları, duruma bağlı fiyat ayarlaması yapılan bir kapalı ekonomi modeli ve zamana bağlı fiyat katılığı oluşturan açık ekonomi Calvo modeliyle karşılaştırılmaktadır. Sonuçlar, ekonominin uluslararası ticarette bulunabilmesinin daha büyük çıktı etkilerine, diğer bir deyişle, daha büyük bir parasal yanlılığa yol açtığını göstermektedir. Calvo fiyatlaması yapılan modelle yapılan karşılaştırmalar ise, duruma ve zamana bağlı fiyat ayarlaması yapılan ekonomilerin ima ettiği parasal yanlılık arasındaki farkın ekonominin açıklık seviyesi arttıkça gerilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
State dependent pricing literature draws inferences for the monetary non-neutrality in the class of closed economy models. The assumption that the economy is closed potentially leads to a mismeasurement of the monetary non-neutrality by disregarding the fluctuations in output due to international trade. To this end, I study a small open economy built around firms operating under menu costs to understand the contribution of the open economy factors to the non-neutrality of money. The model environment consists of households, firms and a monetary process along with the rest of the world, altogether which constitute a general equilibrium. Essentially, general equilibrium framework allows capturing the movements in the relative prices driven by the exchange rate, as well as shifts in consumption that reflects the wealth effects induced by relative prices. I compare the model results with a closed economy state dependent pricing and open economy Calvo pricing model that generates price stickiness with time dependent pricing. Results indicate that allowing an economy to engage in the international trade may yield stronger output effect, hence larger monetary non-neutrality. On the other hand, comparison with the Calvo pricing model implies that the discrepancy in monetary non-neutrality generated by state dependent and time dependent pricing models weaken on the basis of how open an economy is along with the selection effect induced in the state dependent pricing model.