Thin section high cooling rate solidification, thermomechanical processing and characterization of aisi DC53 cold work tool steel
AISI DC53 soğuk iş takım çeliğinin ince kesit hızlı katılaşması, termomekanik süreci ve karakterizasyonu
- Tez No: 595019
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KALKANLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada ilk olarak AISI DC53 soğuk iş takım çeliğinin katılaşma davranışı bir soğuma eğrisi ve onun ilk türevi ile incelenmiştir. Çeşitli katılaşma hızları elde etmek için bakır ve kum kama şeklindeki kalıplar kullanılmıştır. Katılaşma sırasındaki soğuma hızı derecesini ortaya çıkarmak için, çelik alaşımın ikincil dendrit kol aralığı taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile incelenmiştir. Her iki kama çelik numunesi için her bir bölümün katılaşma hızları, literatürden araştırmaya dayalı bir ampirik ilişki kullanılarak ikincil dendrit kol aralığı vasıtasıyla hesaplanmıştır. İkinci olarak, AISI DC53 soğuk iş takım çeliğinin ince kesitli bakır kalıp dökümünü (hızlı katılaşma) ve su atomizasyonunu (ani katılaşma) içeren geleneksel üretim yöntemlerine alternatif bir yöntem olarak incelenmiştir. Bakır kalıp dökümü ile elde edilen ince plakalar 1150°C'de bir saat homojenize edildi ve sonra sıcak haddeleme uygulandı. Sıcak haddelemeden sonra, ince plakalara geleneksel ısıl işlem uygulanmıştır. Aynı ısıl işlem prosedürü, kalın kesitli külçe döküm ve haddeleme ile üretilen, ticari olarak temin edilebilen bir AISI DC53 için gerçekleştirilmiştir. Ani katılaşmanın AISI DC53 takım çeliği üzerindeki etkisini de araştırmak için, su atomizasyon tekniği ile çelik tozu üretildi. Deneysel sonuçlar, bakır numunenin bakır kama şeklindeki kalıptaki döküm numunesinin uç bölgesinde karbür boyutunun 7-8 um olduğunu ve katılaşma hızının yaklaşık 4.830 ° C · s-1 olduğunu gösterdi. Bakır kalıpta ince çelik plakalar ve su atomizasyonu ile hızla katılaşan takım çeliği tozu, ticari olarak temin edilebilen çelikten daha rafine birincil M7C3 karbürlere sahiptir.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly, the solidification behaviour of AISI DC53 cold work tool steel was investigated by means of a cooling curve and its first derivative. Copper and sand wedge-shaped moulds were used to obtain various solidification rates. To reveal the cooling rate degree during solidification, the secondary dendrite arm spacing of the steel alloy was examined by scanning electron microscopy (SEM). The solidification rates of each section for both wedge steel samples were calculated by means of the secondary dendrite arm spacing using a research-based empirical relation from the literature. Secondly, as alternative method to conventional production methods involving thin section copper permanent mould casting (fast solidification) and water atomization (rapid solidification) of AISI DC53 cold work tool steel have been investigated. Thin slabs obtained by copper mould casting was homogenized at 1150°C for one hour and then hot rolling was be applied. After hot rolling, conventional heat treatment has been applied to thin slabs. The same heat treatment procedure has been performed for a commercially available AISI DC53 which is manufactured by thick section ingot casting and rolling. In order to investigate also the effect of rapid solidification on AISI DC53 tool steel, steel powder was produced by water atomization technique. Experimental results revealed that at the tip region of the cast specimen in the copper wedge shaped mould, the carbide size was 7–8 μm, where the solidification rate was approximately 4,830 °C·s-1. Thin steel slabs in permanent copper mould and rapidly solidified tool steel powder by water atomization have a more refined primary M7C3 carbides than commercially available steel.