Intercultural competence in the eyes of state school efl teachers in turkey and a suggested in-service training module
Türkiye'de devlet okullarında ingilizceyi yabancı dil olarak öğreten öğretmenlerin görüşlerine göre kültürlerarası beceri ve önerilen hizmetiçi eğitim modülü
- Tez No: 595018
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PERİHAN SAVAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 352
Özet
Küreselleşme, göç, ulaştırmadaki ticari gelişmeler ve bilgi iletişim teknolojisi sayesinde kültürlerin iç içe geçmesi en üst düzeydedir. Öğrencilerin farklı ortamlarda insanlarla başarılı iletişim kurabilmelerini sağlamak için kültürel ve dilbilimsel becerilerle donatmanın bir yolu da kültürlerarası becerilerini arttırmaktır. Öğretmenlerin biliş ve uygulamalarının, yabancı dil öğretilen ortamda öğrencilerin kültürler arası becerilerinin geliştirilmesinde kritik bir rolü vardır. Bu nedenle, bu yorumlayıcı fenomenolojik çalışma, İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten öğretmenlerinin kültürlerarası beceri algılarını, bununla ilgili öğretim uygulamalarını ortaya çıkarmayı ve öğretmenlerin öğrencilerin kültürlerarası becerilerinin geliştirilmesinde algılanan ihtiyaçları dikkate alınarak bir eğitim programı veya modülü geliştirmeyi amaçlamıştır. Bu amaçlar doğrultusunda, İngilizce öğretmenleriyle derinlemesine yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Ayrıca, görüşme katılımcılarına ulaşmak ve onların geçmişleri ve çalışma koşulları hakkında derinlemesine bilgi edinmek için görüşmelerden önce bir anket yapılmıştır. Veri analizi aracı olarak, MAXQDA kullanılarak yorumlayıcı fenomenolojik analiz yapılmıştır. Sonuçlar, öğretmenlerin kültürlerarası beceri tanımının önerilen literatürle uyumlu olduğunu ve öğrencilerin kültürlerarası beceriyi nasıl geliştirileceğine ilişkin deneyimlerinin ve önerilerinin dil eğitimcileri için iç görü sağlama potansiyeline sahip olduğunu göstermiştir. Öğretmenlerin olası eğitim programına ilişkin önerileri de titizlikle analiz edilmiş ve İngilizce öğretmenleri için hizmet içi bir eğitim modülü bunlara dayanarak tasarlanmıştır. Bu nitel çalışma, İngilizce öğretmenlerinin deneyimlerini ortaya koyma ve Türk İngilizce öğretmenlerinin ihtiyaçlarına dayanan bir hizmet içi eğitim modülü önerme bağlamında, ilgili literatüre katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
Intertwinement of cultures is at an utmost level thanks to globalization, migration, trade advances in transportation, and the information communication technology. One way to equip learners with both cultural and linguistic skills to have successful communication with people in diverse settings is to enhance their intercultural competence (IC). Teachers' cognition and their practices have a critical role in the development of learners' IC in an EFL setting. Therefore, this interpretative phenomenological study aimed to reveal EFL teachers' perceptions of IC, explore their teaching practices in relation to IC and develop a training program/module in view of the teachers' perceived needs in the development of their learners' IC. In view of these purposes, in-depth semi-structured interviews were conducted with the EFL teachers. Besides, in order to reach interview participants and get deeper insight into their background and working context a survey was carried out prior to interviews. As data analysis instrument, MAXQDA was exploited and interpretative phenomenological analysis was conducted. The results indicated teachers' definition of IC was compatible with the suggested literature and their experiences and suggestions regarding how to develop IC of learners had the potential to provide insight for language educators. Teachers' recommendations for the possible training program were also meticulously analyzed and a training module for in-service EFL teachers was designed based on these. This qualitative study might contribute to the relevant literature in Turkish context in terms of revealing praxis of EFL teachers and suggesting a tentative in-service training module based on Turkish EFL teachers' needs.