Erciş ağzı
Ercis mouth
- Tez No: 595020
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVDA ERATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Araştırmanın amacı, Türkiye'de ağız araştırmaları üzerine yapılmış çalışmaları inceleyerek bu akademik çalışmaları esas alarak ağız çalışması yapmaktır. Türk dili araştırmalarının önemli bir kısmını şüphesiz ağız çalışmaları oluşturmaktadır. Amacımız yapacağımız ağız çalışmasıyla dil araştırmalarına yeni katkılar sağlamaktır. Anadolu ağızları Türk dilinin ve kültürünün zenginliğini göstermesi bakımından büyük önem taşımaktadır. Yapılan ağız çalışmaları sayesinde dilin geçirmiş olduğu aşamalar ve değişiklikler konusunda, seslerin geçirmiş olduğu evreler ve bölgeden bölgeye değişen kullanımları konusunda bilgi sahibi olunmaktadır. Aynı zamanda yapılan çalışmalarla bölgesel ağız özelliklerinin yazı dilinden ayrılan farklılıkları gün ışığına çıkmaktadır. Çeşitli etnik grupların bir arada yaşamasından dolayı yapmış oldukları etkileşim sonucunda birbirlerinden hem dilsel özellikler hem de kültürel özellikler bakımından etkilenmektedirler. Bu etkileşimler dil varlığının daha da çeşitlenmesine ve daha farklı boyutlara taşınmasına sebep olmaktadır. Bu sebeple yapılan ağız çalışmalarında dilsel yapıyla bölge halkının etnolojik kimliği birbiriyle ilintili bir şekilde ele alınmalıdır. Yapılan çalışmada bu unsurlar göz önünde bulundurulmaya çalışıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of the research, academic studies examining these studies is to do research in Turkey on the basis mouth mouth work. An important part of Turkish language research is undoubtedly formed by oral studies. Our aim is to make new contributions to language research with the mouthwork we will do. Anatolian dialects are of great importance in terms of demonstrating the richness of Turkish language and culture. We have knowledge about the phases and changes that language has undergone by mouth exercises, the phases that the sounds have undergone and their changing usage from the region to the region. At the same time, the differences between regional dialectic features and written language emerge. As a result of the interaction of different ethnic groups, they are affected from each other both in terms of linguistic features and cultural characteristics. These interactions lead to a further diversification of language existence and to a different dimension. For this reason, the ethnological identity of the people of the region and the linguistic structure should be handled in relation to each other. We tried to consider these elements in our work.