Bir metal boru hazırlama işletmesinde İSG tehlikelerinin belirlenmesi ve risklerin önlenmesine yönelik tespit ve öneriler
Identification of the hazards and recommendations for the prevention of the risks on the a metal pipe preparation business
- Tez No: 595054
- Danışmanlar: PROF. DR. DEMET ASTLEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Accidents
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tezde bir metal boru hazırlama işletmesi uzay alan olarak kullanılarak metallerin işlenmesindeki iş sağlığı ve güvenliği tehlike ve riskleri tespit edilmiş ve çözüm önerileri getirilmiştir. Çalışmada işletmedeki 182 kişinin katılım sağladığı bir anket ve eğitim çalışması yürütülmüş olup çıkan sonuçlar analiz edilmiştir. Çalışma; mevzuatın incelenmesi, yöntemin açıklanması, bu sektörde çalışan meslek grupları ve tehlikelerinin açıklanması, iş kazaları bakımından işletmenin değerlendirilmesi bölümlerinden oluşmaktadır. Metal işleme sektöründe iş makineleri kaynaklı risklerde tehlikelerin ortadan kaldırılamayacağı ve kontrol altında tutulması gerektiği, özellikle havalandırma konusunda hassasiyet gösterilmesi ve güvensiz davranışların önüne geçmede eğitimin büyük oranda etkili olduğu ortaya konulmuştur. Fiziksel, kimyasal, biyolojik, ergonomik, elektrik ve mekanik olarak tüm tehlike kaynakları olabildiğince çok skala üzerinden incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, occupational health and safety hazards and risks in the processing of metals are determined by using a metal pipe preparation company as a chosen area and solutions are proposed. In the study, a questionnaire and training study was conducted with 182 people in the enterprise and the results were analyzed. Work; This course consists of examining the legislation, explaining the method, explaining the occupational groups and hazards working in this sector, and evaluating the enterprise in terms of occupational accidents. In the metal processing sector, it has been demonstrated that the risks associated with the construction machinery cannot be eliminated and should be kept under control, especially the sensitivity to ventilation and the training is highly effective in preventing unsafe behaviors. Physical, chemical, biological, ergonomic, electrical and mechanical sources of danger were examined on as many scales as possible.