Paleolitik Dönem'de süslenme ve modern insan davranışının ortaya çıkışı
Ornament and the emergence of modern human behaviour in Palaeolithic Period
- Tez No: 595074
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL BAYKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Geleneksel toplumlarda süslenme, grup üyeliğini, kişisel kimliği, medeni hali, sosyal statü gibi kişisel kimliği ya da durumu ifade etmek ve vurgulamak amacıyla büyük bileşimlerin bir parçası olarak görülmektedir. Belli bir toplumdaki insanlar kendi yaşam tarzlarını ve kendileri için kabul edilebilir olanı kendi içlerine almaktadır. Giysiler, kazıma, dövme ve vücut boyama gibi boncukların insanların kimliği ile ilgili bilgileri aynı veya komşu grupların üyelerine ortak bir sembolik dil yoluyla iletmek için kullandıkları iletişim teknolojileri şeklidir. Bu tez çalışmasında; Paleolitik Dönem modern insan davranışlarının kökeni konusundaki tartışmalarda modern bilişin ve ilgili yeniliklerin aniden veya kademeli olarak ortaya çıkıp çıkmadığı irdelenecek ve süslenmenin insan evrimindeki önemi tartışılmaktadır. Tarih öncesi kişisel süs eşyaları, bedenleri, şekilleri ve işlevleri, kişinin giysilerini veya bedenini süslemek için kullanılan nesnelerdir. Süslenme eşyalarının maddi kültürde hem günümüz hem de arkeolojik kayıt geçmişinde bocukların ve diğer süs eşyalarının yaygınlığı bu tür nesnelerin insan yaşamında nasıl rol oynadığı hakkında önemli şeyler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In traditional societies, ornament is seen as part of the larger compositions to express and emphasize personal identity and status such as personal identity, marital status and social status. People in a particular society take their own way of life and what is acceptable to them. Clothes, scraping, tattooing and body painting are the forms of communication technologies that beads use to transmit information about the identity of people to the same or neighbouring groups through a common symbolic language. In this thesis study; In the debates on the origin of human behaviour in the Palaeolithic Period, whether or not modern cognition and related innovations have emerged suddenly or gradually, the importance of decorating in human evolution is being discussed. Prehistoric personal ornaments, bodies, shapes and functions are objects used to decorate a person's clothes or body. The prevalence of beads and other ornaments in the material culture of ornament objects, both in the present and in the archaeological record history, presents important things about how such objects play a role in human life.