Direkli mağarası epi-paleolitik dönem süs objeleri
Epi-palaeolithic ornaments in Direkli cave
- Tez No: 551726
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVDET MERİH EREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
En erken, Orta Paleolitik'te görülmeye başlayan süslenme nesneleri çoğunlukla yumuşakça kabuklusu, taş ve kemikten yapılmıştır. Bu süslenme nesnelerinin kullanımı Epi-paleolitik dönemde artış göstermiştir ve mezar gibi özel alanlarda da ele geçmiştir. Anadolu ve Levant bölgelerinde süslenme nesneleri Epi-paleolitik yerleşimlerde (mezarlar dâhil) bulunmuştur. Kahramanmaraş'ta bulunan, 2007 yılında Cevdet Merih Erek tarafından kazılarına başlanmış olan Direkli Mağarası'nda Epi-paleolitik döneme ait süslenme nesnelerine rastlanmıştır. Bu tezde söz konusu buluntu grubunun tür, miktar ve tip özelllikleriyle ilgili inceleme yapılmıştır ve bu buluntular Levant'taki Epi-paleolitik yerleşimlerde bulunan süslenme nesneleriyle karşılaştırılmıştır. Bu incelemeler sonucunda Direkli Mağarası yerleşimcilerinin süslenme anlayışı ve Levant Epi-paleolitik yerleşimlerle bağlantısı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The earliest ornaments began to appear in the Middle Palaeolithic are made of mostly shell, stone and bone. The use of these ornaments increased in Epi-palaeolithic Period and also recovered in special areas such as graves. Ornaments in Anatolia and the Levant Region were found in Epi-palaeolithic settlements, including graves. The ornaments of the Epi-palaeolithic period were found in the Direkli Cave, which was excavated by Cevdet Merih Erek in 2007, Kahramanmaraş. In this thesis, species, quantity and type features of these artifacts were investigated and they were compared with ornaments in Epi-palaeolithic settlements in Levant. As a result of these investigations, the point of view in Direkli Cave settlers and the connections with Epi-palaeolithic settlements in Levant were tried to express on different approaches.