Belediyelerin çevre politikaları ve uygulamaları: Hatay örneği
Environmental policies and practices of municipalities: The example of Hatay Municipality
  1. Tez No: 595097
  2. Yazar: DİLEK ÖZENİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Günümüzün en önemli konularından biri olan çevre sorunları hızla çözüm bulmayı gerektiren bir konu olduğunu dünyada meydana gelen değişimlerle hissettirmeye devam etmektedir. Özellikle İkinci Dünya Savaşı sonrasında teknolojinin hızla gelişmesi ile yaşanan sanayileşme faaliyetleri çevre üzerinde oldukça ciddi etkiler yaratmıştır. Bu etkilerin sonuçları 1970'li yılların sonunda fark edilmiş olup, tüm dünya ülkeleri çevre üzerindeki bu olumsuz etkileri azaltmak ve yok etmek adına bir takım çevre politikaları geliştirmeye başlamışlardır. Önceleri ülkelerin merkezi yapıları tarafından çevre politikaları belirlenmeye ve uygulanmaya çalışılmış, çevre sorunlarının bu şekilde çözülebileceği düşünülmüştür. Ancak çevre sorunlarının yerinde ya da kaynağında çözmenin daha etkili ve hızlı olduğu anlaşılması üzerine çevre politikalarının belirlenmesi ve çözümüne yerel yönetimlerinde dâhil edilmesi gerektiği ortaya çıkmıştır. Yerel yönetim birimlerinden biri olan belediyelerin yürüttükleri kamusal hizmetlerle hem çevreyi etkileyen hem de uyguladıkları politikalar nedeniyle doğrudan çevre yönetiminde görevler yüklenebilecek birimler olduğu anlaşılması üzerine uluslararası alanda alınan kararlar ile belediyelerin görev yetki ve sorumluluklarına çevre konusu da dâhil edilmiştir. Belirtilen bu sebeplerden dolayı bu çalışmada; örneklem olarak seçilen Hatay il sınırları içinde bulunan belediyelerin çevre politikaları, il genelinde yaşanan çevre sorunlarının neler olduğu, büyükşehir ve ilçe belediyelerinin bu çevre sorunlarını çözmek amacıyla yürüttükleri faaliyetlerin neler olduğu, söz konusu belediyelerin uygulamaları ile nasıl bir çevre yönetimi gerçekleştirdikleri, çevre konusunda gerçekleştirilen uygulamaların yeterli olup olmadığı, çevre yönetimine ilişkin yaşanan sorunlar açığa çıkarılması amaçlanmıştır. Nitel araştırma olarak tasarlanan çalışmada verilerin toplanması amacıyla derinlemesine mülakat tekniği kullanılmış, yüz-yüze görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak belediyelerin çevre politikalarının etkin ve sağlıklı bir şekilde uygulanabilmesi için çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Environmental problems are among the most important topics of our time, and with the changes happening all over the world, they continue to be a pressing issue in need of an urgent solution. The industrial activities that started with the rapid technological developments following the World War II have especially had significant impacts on the environment. The consequences of these began to be noticed around late 1970s, and countries around the world started to develop environmental policies to decrease and eliminate these adverse effects on the environment. Initially, it was the central governments that tried to determine and implement environmental policies, thinking that the environmental problems could be overcome in this way. However, upon realising that solving environmental problems on-site or at the source of the problem would be quicker and more effective, it became necessary to involve local governments in the process of determining environmental policies and solving environmental issues. It was realised that as local government units, municipalities affect the environment through the public services they carry out. It was also realised that through the policies they implement, they can be directly involved in environmental management by being assigned with related tasks. Therefore, environmental issues have become one of the jobs, authorities and responsibilities of municipalities through international decisions. Based on these abovementioned reasons, the aim of this study is to discuss the environmental policies implemented by the municipalities of the province of Hatay; to show the environmental issues experienced in this city, and the activities carried out by the metropolitan and district municipalities to tackle these issues; to demonstrate what kind of environmental management these municipalities conduct through their practices, whether or not these practices are sufficient, and the problems experienced in environmental management. The study was prepared as a qualitative study; and to collect data, in-depth interviewing method was used, and face-to-face interviews were held. Consequently, solutions were proposed for efficient and healthy implementation of municipalities' environmental policies.