12-14 yaş erkek basketbolcuların somatotip yapılarının ve bazı kuvvet parametrelerinin şut performansları ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between somatotypes structures and strength levels of 12-14 years old basketballs with shooting performance
  1. Tez No: 595098
  2. Yazar: İSMAİL ÇEŞMECİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM TURGAY TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Araştırmanın amacı, 12-14 yaş erkek basketbolcuların somatotip yapılarının ve kuvvet düzeylerinin şut performansları ile ilişkisini belirlemektir. Araştırmaya 43 erkek basketbolcu (yaş = 13.08 ± 0.86) gönüllü olarak katılmıştır. Basketbolcuların boy uzunluğu, vücut ağırlığı, çevre ölçümleri (calf ve fleksiyonda biceps), çap ölçümleri (humerus ve femur) ve deri kıvrım kalınlıkları (triceps, subscapular, suprailiac ve medial calf) ölçülmüştür. Somatotip değerleri Heath-Carter somatotip metodu ile belirlenmiştir. Basketbolculara kuvvet performans testleri (sırt-bacak kuvveti, dikey sıçrama, anaerobik güç, mekik, sağlık topu ile atış) uygulanmıştır. Basketbolcuların şut performanslarının belirlenmesine yönelik AAHPEERD yetenek bataryasının bir bölümü olan şut testi kullanılmıştır. Şut performansları ile somatotip yapı ve kuvvet parametreleri arasındaki ilişki Pearson Çarpım-Moment Korelasyon Katsayısı kullanılarak belirlenmiştir. Araştırmaya katılan basketbolcuların şut performansları ile endomorfi, mezomorfi ve ektomorfi değerleri arasında herhangi bir ilişki tespit edilmemiştir (p>0.05). Araştırmaya katılan basketbolcuların şut performansları ile anaerobik güç, dikey sıçrama ve sırt-bacak kuvveti değerleri arasında herhangi bir ilişkiye rastlanılmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to determine the relationship between somatotype structures and force levels of 12-14 age boys basketball players. 43 male basketball players (age = 13.08 ± 0.86) participated in the study voluntarily. The body height, the body weight, circumference measurements (calf and flexion biceps), diameter measurements (humerus and femur) and skinfold thickness (triceps, subscapular, suprailiac and medial calf) were measured. Somatotype values were determined by Heath-Carter somatotype method. Strength performance tests (back-leg strength,vertical jump, anaerobic power, sit up, shooting with health ball) were applied to the players. A shooting test which is part of the AAHPEERD skill battery was used to determine the shot performance of the basketball players. Shot performance and strength parameters were determined by Pearson Product-Moment Correlation Coefficient. No relation was found between the shot performances of the participating basketball players and endomorphy, mesomorphy and ectomorphy values (p> 0.05). No relation was found between the shot performances of the participating basketball players and the anaerobic power, vertical jump and back-leg strength values (p> 0.05).