Bitkisel tabaklanmış deri tıraş atıkları ile atık sudaki üç değerlikli kromun uzaklaştırılması ve adsorpsiyon kinetik, izoterm ve termodinamik çalışmalarının yapılması
Removal of Cr(III) in wastewater using vegetable tanned leather shaving wastes and adsorption kinetic, isotherm and thermodynamic studies
- Tez No: 595107
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET METE MUTLU, DOÇ. DR. EBRU MAVİOĞLU AYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deri Mühendisliği, Leather Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, bitkisel tabaklanmış deri tıraş atıklarının deri sanayi atık suyunda bulunan üç değerlikli kromun giderilmesinde adsorban olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır. Adsorban miktarı, süre ve pH'ın Cr(III) adsorpsiyonu üzerine etkileri araştırılarak, optimum koşullar belirlenmiştir. Ayrıca deri tıraş atıkları-krom adsorpsiyonuna ilişkin izoterm, kinetik ve termodinamik çalışmalar yapılmıştır. Sonuçlara göre elde edilen verilerin Langmuir izotermine uyduğu gözlenmiş ve maksimum adsorpsiyon kapasitesi 10,24 mg/g, Langmuir sabiti ise 0,100 L/g olarak bulunmuştur. Kinetik çalışmalara göre, adsorpsiyonun, Pseudo-2. mertebe Lagergren hız denklemi modeline uygun olduğu, adsorpsiyon termodinamiği incelendiğinde, adsorpsiyonun endotermik olduğu, adsorpsiyon sırasında katı/çözelti ara yüzeyinde düzensizliğin arttığı ve adsorpsiyonunun kendiliğinden gerçekleştiği tesbit edilmiştir. Bu sonuçlar, bitkisel tabaklanmış deri tıraş atıkları üzerinde krom adsorpsiyonun fiziksel ve kimyasal yolla gerçekleşen karmaşık bir süreç olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this work, usability of vegetable tanned leather shavings as an adsorbent to remove Cr(III) of heavy metal ions from effluent of leather industry was investigated. Optimum conditions were determined by investigating the effects of adsorbent amount, time, pH and temperature on Cr(III) adsorption. Furthermore, kinetic, isotherm and thermodynamics studies were performed related to adsorption between leather shavings and chromium. According to findings the data fit to Langmuir isotherm with Langmuir constant of 0,100 L/g and with 10,24 mg/g maximum adsorption capacity. When adsorption kinetic was investigated, it was found out that the data fit to Lagergren pseudo 2. order kinetic model. In terms of thermodynamic results show that the adsorption phenomenon was endothermic, so that the randomness of solid-solution interface increased during the adsorption and the adsorption happened spontaneously. These results show that Cr(III) adsorption on vegetable tanned leather shavings is a complex process taking place in physical and chemical ways.