Farklı bitkisel tanen kombinasyonlarının deri fiziksel özelliklerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of different vegetable tannin combinations on physical properties of leather
  1. Tez No: 984081
  2. Yazar: EMRE BAŞARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ YORGANCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deri ve Kürk Teknolojisi, Deri Mühendisliği, Leather and Fur Technology, Leather Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bitkisel tanenler, deriye yalnızca tabaklama kabiliyeti kazandırmakla kalmayıp, aynı zamanda doğal görünüm, dolgunluk, sıkılık ve kendine özgü renk tonları sağlamaktadır. Ancak bu renk tonları, özellikle açık ve pastel renk skalasında üretim yapan deri işletmeleri açısından önemli bir kısıt oluşturmaktadır. Aynı tanen ya da tanen kombinasyonlarının sabit konsantrasyonlarda uygulanmasına rağmen, tüketim düzeyi, işlem parametreleri ve ham deri değişkenliğine bağlı olarak oluşan renk farklılıkları sektörde yaygın bir şikâyet konusudur. Endüstriyel ölçekte farklı tanen kombinasyonlarıyla gerçekleştirilen tabaklama işlemlerinde istenmeyen koyu tonlar elde edilmekte, bu tonlarda partiden partiye farklılık gözlemlenmektedir. Renk tonunu stabilize etmek amacıyla yapılan tanen kombinasyonlarında ise, derinin dolgunluk, tokluk ve sertlik gibi fiziksel özelliklerinde olumsuz değişiklikler ortaya çıkmaktadır. Ayrıca bazı bitkisel tabaklanmış derilerde, üretim sonrası bekleme süresine bağlı olarak meydana gelen renk değişimleri ve kararma problemleri, ürün kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu tez çalışmasında, bitkisel tanenlerin kombinasyonuna yönelik gerçekleştirilecek optimizasyon çalışması ile; açık tonlarda, tekrarlanabilir ve renk stabilitesi yüksek, yaşlanma ile renk değişimine dirençli, aynı zamanda tokluk ve sertlik özellikleri iyileştirilmiş bitkisel tabaklanmış derilerin üretilmesi amaçlanmaktadır. Bu tez çalışması kapsamında farklı oranlardaki bitkisel tanen kombinasyonlarının deri fiziksel özellikleri ve renk stabilitesi üzerindeki etkileri detaylı biçimde incelenmiştir. Tekli (%40 Mimoza veya %40 Kebrako), çiftli (Mimoza-Kebrako değişen oranlarda) ve üçlü (%5 sabit Kestane katkılı Mimoza-Kebrako) tanen sistemleriyle gerçekleştirilen tabaklama işlemleri sonucunda elde edilen deriler fizikomekanik testlere ve renksel değerlendirmelere tabi tutulmuştur. Bu kapsamda tez çalışmasında, farklı tanen konsantrasyonu ile üretilmiş derilerde çekme mukavemeti (TS EN ISO 3376), tek kenar yırtılma mukavemeti (TS 4118-1 EN ISO 3377-1), bilye patlama tayini (TS EN ISO 3379), yumuşaklık tayini, shore sertlik D (ASTM D415), büzülme sıcaklığı tayini (IUP 16), renk ölçümü, K/S ölçümü ve yaşlandırma sonrası renk ölçümü değerleri belirlenmiştir. Sonuç olarak; Tekli tanen uygulamalarında, Kebrako taneni ile üretilen derilerin çekme ve yırtılma mukavemeti gibi parametrelerde Mimoza tanenine göre daha yüksek değerlere sahip olduğu, buna karşın Mimoza taneninin daha açık renk tonları sağladığı tespit edilmiştir. Çiftli kombinasyonlarda, Mimoza oranı arttıkça açık renk elde edilmesine karşın, fiziksel özelliklerde kısmi düşüşler gözlemlenmiştir. Özellikle C2 (%15 Mimoza + %25 Kebrako) ve C5 (%25 Mimoza + %15 Kebrako) gruplarında renk homojenliği ile birlikte kabul edilebilir düzeyde mekanik performanslar elde edilmiştir. Üçlü kombinasyonlarda %5 oranında sabit kestane taneni katkısı ile oluşturulan varyasyonlarda, kestanenin renksel katkısı sınırlı olmakla birlikte, Mimoza-Kebrako oranının dengelenmesiyle hem renk tonunun hafifletildiği hem de fiziksel özelliklerin iyileştirildiği gözlemlenmiştir. U2 grubu (%17,5 Mimoza+ %17,5 Kebrako+ %5 Kestane), hem yumuşaklık hem de renk stabilitesi bakımından en dengeli kombinasyonlardan biri olarak öne çıkmıştır. UV yaşlandırma testleri sonucunda, tüm gruplarda belirli düzeyde renk değişimi meydana gelmiş, ΔE değerleri ile ölçülen bu değişimlerin mimoza oranı yüksek gruplarda daha belirgin olduğu belirlenmiştir. Kebrako oranı arttıkça, yaşlanma sonrası renk değişimi azalmış; bu da Kebrako'nun renksel stabilitesine olumlu katkı sağladığını göstermiştir. Kestane katkılı gruplarda ise UV ışığa karşı dirençte hafif bir artış kaydedilmiştir. Genel olarak değerlendirildiğinde, bitkisel tanen kombinasyonlarının optimize edilmesi sayesinde hem açık tonlu hem de fiziksel dayanımı yüksek derilerin üretilebileceği ortaya konmuştur. Bu çalışma, bitkisel tabaklama sistemlerinde yalnızca çevresel sürdürülebilirliği değil, aynı zamanda üretim tekrarlanabilirliğini ve kalite standardizasyonunu da destekleyecek bilimsel veriler sunmaktadır. Elde edilen bulgular, özellikle doğal renkli ve kromsuz deri üretiminde faaliyet gösteren sektör paydaşları için önemli bir referans niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Vegetable tannins not only impart tanning ability to leather but also contribute to its natural appearance, fullness, firmness and characteristic color tones. However, these color tones pose a significant limitation for leather manufacturers working with light and pastel shades. Despite the use of identical tannins or tannin combinations at constant concentrations, variations in consumption levels, processing parameters and rawhide characteristics result in color inconsistencies, which are frequently reported as a concern by the industry. In large-scale industrial applications involving different tannin combinations, undesired dark shades are often obtained and noticeable variations in tone occur from batch to batch. Efforts to stabilize the color tone through tannin combinations often lead to undesirable alterations in the physical properties of leather such as fullness, firmness and stiffness. Additionally, in some vegetable-tanned leathers, color changes and darkening may occur during the post-production aging period, adversely affecting product quality. In this thesis study, an optimization of vegetable tannin combinations is aimed to produce vegetable-tanned leathers with light color tones, high repeatability and color stability, resistance to color change upon aging and improved fullness and firmness. This thesis comprehensively investigated the effects of different vegetable tannin combinations on the physical properties and color stability of leather. Tanning trials were conducted using single (%40 Mimosa or %40 Quebracho), binary (Mimosa-Quebracho in varying ratios) and ternary (Mimosa–Quebracho with 5% fixed Chestnut) tannin systems. The resultant leathers were subjected to a range of physico-mechanical tests and colorimetric evaluations. Within this scope, leathers tanned with various tannin concentrations were evaluated through tensile strength (TS EN ISO 3376), single tear load (TS 4118-1 EN ISO 3377-1), distension and strength of surface (ball burst method) (TS EN ISO 3379), softness measurement, Shore D hardness (ASTM D415), shrinkage temperature determination (IUP 16), color measurement, K/S value assessment and color analysis after artificial aging. As a result; in single tannin applications, Quebracho tanned leathers exhibited superior tensile and tear strength compared to Mimosa, whereas Mimosa provided lighter color tones. In binary combinations, increasing the Mimosa ratio resulted in lighter shades but led to slight reductions in mechanical performance. Notably, Groups C2 (%15 Mimosa + %25 Quebracho) and C5 (%25 Mimosa + %15 Quebracho) yielded acceptable mechanical strength with relatively light and homogeneous coloration. In ternary combinations, the addition of 5% Chestnut tannin had limited impact on color but contributed positively to balancing the properties. Particularly, Group U2 (%17.5 Mimosa + %17.5 Quebracho + %5 Chestnut) demonstrated the most balanced outcome in terms of both softness and color stability. Following UV aging tests, all groups exhibited varying degrees of color change (ΔE) with higher Mimosa content correlating with greater color instability. An increase in Quebracho proportion contributed positively to color resistance and a slight improvement was also observed with the inclusion of Chestnut tannin. Overall, the findings indicate that optimized vegetable tannin combinations can yield leathers with both light coloration and enhanced physical performance. This study offers scientific data supporting not only environmentally sustainable tanning but also consistency and standardization in vegetable-tanned leather production. The results serve as a valuable reference for tanners aiming to produce naturally colored, chrome-free leathers with stable properties.