Türkiye denizlerinde dağılım gösteren Congridae (Teleostei: Anguilliformes) familyası türleri
Congridae (Teleostei: Anguilliformes) family species of distributing in the Turkish seas
- Tez No: 595111
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR BAYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Anguilliformes ordosuna ait Congridae familyası türleri Mıgrı balıkları olarak bilinmekte morfolojik olarak Anguillidae familyası türlerinden olan Yılan balıklarına benzemektedir. Her iki familya türlerinde dorsal ve anal yüzgeçler kaudal yüzgeç ile birleşmiştir. Mıgrı türlerinde dorsal yüzgeç ışınlarının başa daha yakın bir hizada başlamasıyla Yılan balığı türlerinden dış görünüşü ile kolaylıkla ayırt edilmektedir. Congridae familyasına ait dünya denizlerinde dağılım gösteren 30 genusa ait 195 tür bulunmaktadır. Türkiye denizlerinde ise Ariosoma balearicum, Gnathophis mystax ve Conger conger olmak üzere 3 genusa ait 3 tür dağılım göstermektedir. Bu türlerden ilk ikisi Türkiye'nin sadece Ege Denizi ve Akdeniz kıyılarında dağılım gösterirken C. congertürü ise tüm denizlerimizde dağılım göstermektedir. Ülkemizde dağılım gösteren Mıgrı balıklarının morfolojik ve biyolojik özelliklerinin tanımlandığı bu derleme çalışmasında konu hakkında gerek ülkemizde gerekse ülkemiz dışında yapılmış tüm araştırmalar ayrıntılı olarak incelenerek bir arada sunulmuştur. Gerçekleştirilen bu derleme çalışması ile türler hakkında ülkemizde eksik olan özellikle biyolojik bilgilerin varlığına dikkat çekilerek literatüre katkı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The species of the Congridae family belonging to the Anguilliformes order are known as Mıgrı, and are morphologically similar to the eels which are among the species of the Anguillidae family. In both family species, the dorsal and anal fins are combined with the caudal fin. It is easily distinguished from eel species by the appearance of dorsal fin rays at a closer level to the head. There are 195 species belonging to 30 genus distributed in the world seas belonging tothe Congridae family.A third genus of 3 species (Conger conger, Ariosoma balearicum, Gnathophis mystax) shows the distribution of Turkish seas. While the first two species have distrubuted only Turkey's Aegean and Mediterranean seas, C. conger shows the distribution of all our seas. In this review, where morphological and biological characteristics of european conger are distributed in our country, all studies carried out both in our country and abroad are examined in detail and presented together. With this compilation study, especially biological information about species is missing in our country and attention has been made to contribute to the literature.