İki aşamalı akış kuramı bağlamında sosyal medya etkileyicilerinin etkisi: İnstagram'daki gurme hesapları üzerine bir inceleme
The effect of social media influercers inthe context of two – step flow theory: An investigation on the gourmet accounts in instagram
- Tez No: 595110
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER DEĞERLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Kitle iletişim araçlarının gelişmesi toplumun iletişim biçimlerini, sosyalleşme kalıplarını değiştirmektedir. Bu değişiklik oldukça hızlı bir şekilde gelişirken bu değişim hızını tespit ve analiz etmek isteyen ilgililer için de yeni kavram ve model arayışları ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Bu anlamıyla iletişim bilimcilerin literatüründe yer eden kavram ve modeller hızla değişen iletişimin içeriğini anlamak açısından anlamlı bir malzeme sunmaktadır. Sosyal medya olgusu ortaya çıkışından bu yana baş döndürücü bir hızla gelişmektedir. Bu gelişim içerisinde yeni bir takım olgu ve kavramlar da ortaya çıkmaktadır. Bugün sosyal medyada en popüler olgulardan birisi de sosyal medya etkileyicilerini ihtiva eden sosyal medya etkileyicileri kavramıdır. Sosyal medya etkileyicileri kendi hazırladıkları içerikleri kendi platformlarından yayınlar yaparak kitleler üzerinde bir etkileme gücüne sahip olmuşlardır. Fakat bu etkilerin hangi alanlarda daha çok ve daha az olduğu tartışmalıdır. Bu çalışma sosyal medya etkileyicilerinin etkilerini araştırmaya odaklanmaktadır. Bu kapsamda gurme etkileyicilere yönelik evreni sınırlayabilmek adına 2017 yılına ait MyNet.com ve 2018 yılına ait Yemek.com sayfalarında yer alan gurme etkileyiciler listesinden amaçlı örneklem yöntemi ile 7 hesap incelenmiştir. Bahsi geçen bu 7 sosyal medya etkileyicisinin instagram sayfalarında yaptığı restoran tavsiyeleri öncesi ve sonrası olmak üzere değerlendirilmiştir. Tavsiye edilen restoranların instagram sayfalarının beğeni etkileşimlerinin aritmetik ortalamaları değerlendirilmiştir. Veri tabanı üzerinde tanımsal ve çıkarımsal yöntemlerle nicel analizler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgulara bakıldığında, sosyal medya etkileyicilerinin insanların tercihlerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğu böylece araştırma kısıtlılıkları bağlamı göz önünde bulundurulduğunda etkileyicilerin tüketicilerin tercihlerine etkisinin varlığının olumlandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The development of mass media changes the forms of communication and socialization patterns of the society. While this change is developing very rapidly, there is a need for new concepts and models for those interested in determining and analyzing the rate of change. In this sense, the concepts and models included in the literature of communication scientists provide a meaningful material for understanding the content of rapidly changing communication. The phenomenon of social media has been developing at a dizzying pace since its emergence. In this development, a new set of facts and concepts emerge. One of the most popular phenomena in social media today is the concept of social media influencers which includes social media influencers. Social media influencers have the power to influence the masses by broadcasting their content from their own platforms. However, it is controversial in which areas these impacts are more and less. This study focuses on investigating the effects of social media influencers. In this context, in order to limit the universe for gourmet influencers, 7 accounts were examined with purposive sampling method from the list of gourmet influencers on MyNet.com pages of 2017 and Yemek.com pages of 2018. These 7 social media influencers were evaluated before and after their restaurant recommendations on instagram pages. The arithmetic means of liking interactions of the recommended restaurants' instagram pages were evaluated. According to the findings, it is seen that social media influencers have a significant effect on the preferences of people, thus considering the context of research constraints, the effect of the influencers on the preferences of consumers is affirmed.