Complexity as a feature of interior design and place attachment
İç tasarımın bir özelliği olarak karmaşıklık ve mekan ile duygusal bağ
  1. Tez No: 595115
  2. Yazar: AMIRBAHADOR TAHERI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BENGİ ÖNER-ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma, süs veya iç tasarım özelliklerinin mekan ile duygusal bağ üzerindeki etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Süsleme veya tasarım özelliği, bir iç tasarıma sahip (veya karmaşık tasarım içeren) ve herhangi bir tasarıma sahip olmayan (düz ve süslemesiz) koşullar arasında farklılık gösterir. Ve mekan ile duygusal bağ , bir kişinin pratik bir işleve hizmet etmediği zaman içinde bir yeri seçtiği ölçüde tanımlanmıştır. Deneme ortamı, katılımcılara her bir çiftin tasarım öğeleriyle ve tasarımsız olarak aynı yeri gösterdiği ve katılımcılardan“boş zamanlarını”geçirme tercihlerini derecelendirmelerini isteyen“thesis-experiment.com”web sitesiydi. Resimlerde gösterilen yer ve reaksiyon süreleri ölçüldü. Katılımcılar ayrıca BIG FIVE envanter doldurdu (İngilizce veya Türkçe) ve birbirine bağlı yedi daire arasından doğaya iç içe olma seviyelerini seçtiler. Sonuçlar, insanların karmaşık resimlere bakmak için (tasarım koşulu olarak) daha fazla zaman harcadıklarını ve bu resimlerde gösterilen yerlerde kalma tercihleri bakımından daha fazla derecelendirdiklerini göstermektedir. Üstelik, karmaşık resimlerin puanları, deneyimleme açıklığı ile anlamlı ve pozitif olarak ilişkiliydi, ancak yalnızca ters kodlu ve Türkçe olan öğelerdi. Bu bulguların bulguları stimülasyon perspektifinden tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was done to investigate the effect of ornament or interior design features on place attachment. The ornament or design feature differed among conditions of having an interior design (or containing complex design) and not having any design (being plain and without ornamentation). And place attachment was defined as the extent to which one chooses a place to stay in when the place serves no practical function. The medium of experiment was the website“thesis-experiment.com”that showed participants 48 pictures (24 pairs) each pair showed the same place with and without design elements and asked participants to rate their preference to spend their“leisure time”in the place that was shown in the pictures and their reaction times were measured. Participants also filled big five inventory (in English or Turkish) and selected their level of inclusion to nature among seven interconnected circles. The results show that people spend more time looking at complex pictures (with design condition) and rated those picture more in terms of preference to stay there. Moreover, ratings of complex pictures were significantly and positively correlated with openness to experience but only those items that were not reverse coded and were in Turkish. The findings of these findings are discussed from a stimulation perspective.