Dirençli nefrolojik sendromlu çocuklarda hiperlipidemi tedavisinin etkileri
  1. Tez No: 59514
  2. Yazar: MİTHAT BÜYÜKÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ANARAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Hiperlipidemi nefrotik sendromlu hastalarda görülen önemli laboratuvar bulgulardan birisidir. Nefrotik sendrom tedavi ile veya kendiliğinden remisyona girdiğinde hiperlipidemi tablosu düzelmektedir. Ancak tedaviye direnç gösteren ve proteinürisi yaşam boyu devam edecek olan hastalarda sebat etmektedir. NS*un özellikle erken yaşlarda ortaya çıkması ve tedaviye dirençli olması bu grup hastaların daha uzun süre hiperlipidemiye maruz kalmalarına neden olmaktadır. Hiperlipidemi hem ateroskleroz hem de glomeruloskleroza neden olabileceğinden dirençli nefrotik sendromlu vakalarda tedavi edilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada çocukluk yaş grubunda tedaviye dirençli hastalarda hiperlipidemi tedavisinin etkileri ve yan etkileri araştırıldı. Çalışmaya biyopsi ile tanılan konmuş ve tedaviye direnç gösteren 12 hasta dahil edildi. Hastalar rastgele iki gruba ayrıldı. Gruplar arası yaş farkı yoktu (p>0.05). Grup I'deki hastalara lipid düşürücü ajan olarak fibrik asit türevlerinden gemfibrozil, grup ITdeki hastalara ise plasebo verildi. Hastalar 4 ay takip edildi. Tedavi öncesi ve her kontrolde 12 saatlik açlık periyodundan sonra BUN, kreatinin, total protein, albumin, kolesterol, trigliserid, LDL, HDL, apo A, apo B, CPK, LDH, SGOT ve SGPT ölçümü için kan örnekleri, proteinüri ve Up/Ucr için ise zamanlı idrardan örnek alındı.
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF HYPERLIPIDAEMIA THERAPY IN DRUG-RESISTANT NEPHROTIC SYNDROME OF CHILDHOOD SUMMARY Hyperlipidaemia is a well-recognized association of nephrotic syndrome. Hyperlipidaemia and disturbances of lipid metabolism usually resolve as proteinuria abates. However, children with drug-resistant nephrotic syndrome and persistant hypoalbuminaemia may have hyperlipidaemia for many years. This may in long term be associated with progressive renal insufficiency and increased risk of coronary artery disease. To prevent the high rate of coronary heart disease and glomerulosclerosis, hyperlipidaemia in drug resistant nehprotic syndrome should be treated. In the present study, we investigated the effects of hyperlipidaemia therapy with gemfibrozil in drug- resistant nephrotic syndrome of childhood. Twelve hyperlipidaemic and drug-resistant children were studied in a randomized, double-blind placebo-controlled trial with four months treatment periods. Gemfibrozil 300 mg or placebo was administrated twice a day. All patients had previously undergone renal biopsy and there was no statistically significant difference for ages between the groups (p>0.05). Subjects were seen every one month. A serum biochemical profile including creatinin, urea nitrogen, total protein, albumin, cholesterol, triglyserid, LDL, HDL, apoliprotein A, apolipoprotein B, CPK, LDH, SGOT and SGPT, and 24-hour urine for protein, creatinin and \JpfUa ratio were obtained.