Ergin yakın akrabalar arası rızaya dayalı cinsel ilişkinin cezalandırılmamasının nedeni
The reason of non-punishment of consensual adult sexual intercourse between the close relatives
  1. Tez No: 595197
  2. Yazar: KAZIM FURKAN AĞKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM SÖZÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Ergin yakın akrabalar arası rızaya dayalı cinsel ilişkinin suç haline getirilmesi ve cezalandırılması ceza kanunlarından eskiye dayanan bir durumdur. Söz konusu ilişkilerden kaçınma nedenleri ve bu ilişkiye girenlerin kınanması felsefe, sosyoloji, antropoloji, biyoloji, adli tıp ve kriminoloji kapsamında incelenmektedir. Söz konusu farklı bilim dalları tarafından farklı terimler ve kapsamlar üzerinden yapılan açıklamalar ile hareketin suç haline getirilmesi gerektiği karşılaştırmalı hukukta ifade edilmektedir. Bununla birlikte, suç haline getirme kuramları, cezalandırmanın amacı ve suç politikası bakımından söz konusu hareketin incelenmesi gerekmektedir. Bu kapsamda farklı terimler ve görüşler üzerinden yapılan açıklamaların farklı bir hareketin cezalandırılmasını meşrulaştırmak için kullanıldığı görülmektedir. Söz konusu ilişkinin cezalandırılması gerektiği ülkemiz öğretisinde de ağırlıklı olarak kabul edilen görüş olmakla birlikte Türk yasakoyucunun bu hareketin cezalandırılmasına ilişkin yasa teklifleri ve görüşmelerde, hareketin cezalandırılmamasına ilişkin yaklaşımını koruduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The criminalization and the punishment of consensual adult sexual intercourse between the close relatives (kin) are older than criminal codes. Reasons of avoidance from such relations and disapproval of other people's relations are examined within the scope of philosophy, sociology, anthropology, biology, medicine and criminology. In comparative criminal law, it is stated that the sexual intercourse must be criminalized by means of explanations by these disciplines in different terms and contexts. Nonetheless, these allegations should be examined in terms of criminal law theories, purpose of punishment and criminal policy. In this context, the statements about different actions made through different terms and opinions are used to legitimize the punishment of the different action. While in Turkish criminal law doctrine criminalization of such relations are predominantly accepted, Turkish legislator continues to its approach, during legislative actions and process, to not to punish such relations.