Uzunyuva Hekatomnos kutsal alanı'nda bulunan Roma villası
Roman villa in Uzunyuva Hekatomneion
  1. Tez No: 595198
  2. Yazar: GÜLŞAH PUTGÜL KAÇAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABUZER KIZIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışmada Muğla'nın Milas ilçesinde bulunan Uzunyuva Hekatomnos Kutsal Alanı'nda bulunan Roma villası incelenmiştir. Hekatomnidler Dönemi'nde başkentlik yapmış olan Mylasa, Karia Bölgesi için önemli bir yere sahiptir. Kutsal alanda yer alan villanın, mimari yapısı, mozaikleri, duvar resimleri belgelenerek benzer örneklerle karşılaştırılmış ve değerlendirilmesi yapılmıştır. Orijinal plana uygun olarak bir rekonstrüksiyon önerisinde bulunulmuştur. Böylece bu çalışmanın ileride yapılabilecek bir restorasyon çalışması için de altyapı oluşturması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Roman Villa in the sacred place of Uzunyuva Hekatomnos which is located in Milas district of Muğla was examined. Mylasa, the capital city of Hekatomnids Period, has a great importance for Caria. The architectural structure, mosaics and wall paintings of the Roman villa were documented and compared with similars and evaluated. A reconstruction Project was proposed adhere to the original.With this way it is aimed taht this stufy will be the basis of future restoration projects.