Onkoloji hastalarının manevi bakım gereksinimleri ile onkoloji hemşirelerinin manevi bakım yeterliliklerinin incelenmesi
Examination of spiritual care needs of oncology patients and spiritual care competencies of oncology nurses
  1. Tez No: 595245
  2. Yazar: GİZEM ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY SAĞKAL MİDİLLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Onkoloji hastalarının manevi bakım gereksinimlerini ve onkoloji hemşirelerinin manevi bakım yeterliliklerini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma tanımlayıcı nitelikte olup araştırmanın örneklemini oluşturan hasta sayısı 324, hemşire sayısı 17'dir. Çalışmaya katılan hastalar Manevi Gereksinimler Ölçeği, çalışmaya katılan hemşireler ise Manevi Bakım Yeterlilik Ölçeği ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Hastalara uygulanan Manevi Gereksinimler Ölçeği'nde; Tanrısal alt boyutu altında olan“birinin kendi için dua etme”ihtiyacına duyduğu gereksinim (%56,8) olduğu belirlendi. Ölçeğin alt boyutlarından ikincisi olan Sanat ve Güzelliğin Değerini Bilme alt boyutunun altında olan“güzellikleri yaşamaya veya değer vermeye”ihtiyacının (%64,8) olduğu belirlendi. Ölçeğin alt boyutlarından üçüncüsü olan Anlam ve Amaç alt boyutunun altında yer alan“bu hastalık/tıbbi durumumun niçin meydana geldiğini anlamaya”(%43,8) ihtiyacının olduğu belirlenmiştir. Ölçeğin alt boyutlarından dördüncüsü olan Sevgi ve Ait Olma alt boyutunun altında yer alan“sevmek ve sevilmeye”(%71,3) gereksinim duyduğu belirlenmiştir. Ölçeğin alt boyutlarından beşincisi olan Ölüm ve Kararlılık alt boyutunun altında yer alan“hayatınızı gözden geçirmeye”(%49,2) ihtiyacının olduğu belirlenmiştir. Ölçeğin alt boyutlarından altıncısı olan Olumluluk/Minnettarlık/Umut/Barış alt boyutunun altında yer alan“olumlu bir bakış açısı sağlamaya”(%59,9) gereksinim duyduğu belirlenmiştir. Hemşirelere uygulanan; Manevi Bakım Yeterlilik Ölçeği'nin genel madde puan ortalaması 3,77 ± 0,45 olarak bulundu. Sonuçlar: Onkoloji hastalarının yarıdan fazlasının manevi bakım gereksinimi vardır. Bu hastalara manevi bakım hizmeti sunacak olan hemşirelerin manevi bakım yeterlilikleri orta düzeyde olup istenilen düzeyde olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Purpose of the study was to investigate both the needs of spiritual care of oncology patients and spiritual care competencies of oncology nurses. Material and Method: This study was a descriptive study, 324 patients and 17 nurses participated in the study, spiritual needs scale was used for patient and for nurse spiritual care competency scale was used. Results: In the Spiritual Needs Scale applied to patients; In first-dimension for divine there was need for“To have someone pray with or for you”(56.8%). In the second sub-dimension, for appreciation of beauty, it was needed for“To experience or appreciate beauty”(64.8%). In third sub-dimension for meaning and purpose, it was needed“To make sense of why this happened to you”(43.8%). In forth sub-dimension for love and belonging it was needed“to give or receive love”(71.3%). In fifth sub-dimension for death and resolution it was needed“To review your life”(49.2%). In the sixth sub-dimension, for positivity/gratitude/hope/peace it was needed for“providing a positive perspective”(59.9%). In the Spiritual Care Competency Scale applied to nurses, the general point of spiritual care competency scale found 3.77 ± 0.45. Conclusion: it could be said that more than half of oncology patients need to spiritual care. It also could be said for nurses who will care, oncology patients, their spiritual care competency was average/medium and it wasn't expected levels.