Onkoloji birimlerinde tedavi gören bireylerin manevi bakım gereksinimleri ve hemşirelerin bakım uygulamaları
Spiritual care needs of individuals treated in oncology units and nursing care practices
- Tez No: 541671
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Nursing, Health Care Management
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Dünyada bilim ve teknolojide yaşanan gelişmelere rağmen görülme sıklığı hızla artan kanser, bireylerin hayatında ekonomik sıkıntılara, duygusal zorlanmalara, yaşamda üstlendiği rol ve sorumluluklarda önemli değişikliklere yol açan bir hastalıktır. Kanser tanısı hem bireyin kendisine hem de ailesine ölümü çağrıştırması ile birlikte duygusal, ruhsal, davranışsal ve manevi tepkilere yol açan önemli bir sorundur. Kanserin beraberinde getirmiş olduğu korku, belirsizlik gibi duygular nedeni ile yaşanan varoluş krizini çözmede kişinin manevi olarak yaşadığı duygular ve başetmede maneviyatın rolünün tanımlanması ile birlikte bireylere bütüncül bir bakım sunma olanağı artar. Bu nedenle araştırma 25 hasta ve 15 hemşire ile derinlemesine görüşme tekniğinin kullanılarak hastaların maneviyat algılarını, manevi bakım gereksinimlerini belirlemek ve hemşirelerin hastaların maneviyatını nasıl değerlendirdiklerini ve hangi bakım uygulamalarını gerçekleştirdiklerini belirlemek amacı ile niteliksel bir çalışma olarak gerçekleştirildi. Niteliksel verilerin değerlendirilmesinde içerik analizi yapıldı. Araştırmada hastaların manevi gereksinimlerinin din ve inanç sistemi, yaşamın anlamı ve yaşam doyumu ile sevgi ve ait olma başlıkları altında yoğunlaştığı ve hemşirelerin hastaların manevi gereksimlerinin farkında oldukları sonucuna ulaşıldı. Hastaların hemşirenin iş yoğunluğu, hemşireden çekinme, maneviyatın gizliliği gibi konular nedeni ile manevi gereksinimlerini paylaşamadığı benzer şekilde hemşirelerin de manevi konuların din ile ilişkilendirilmesi, iş yoğunluğu, hastaları olumsuz etkilemek gibi nedenlerle hastaların manevi gereksinimlerini sorgulayamadıkları görüldü. Bu sonuçlar doğrultusunda onkoloji birimlerinde çalışan hemşirelere manevi bakım konusunda eğitimlerin verilmesini, hasta değerlendirme formalarına hastaların manevi gereksinimlerini değerlendiren soruların eklenmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Despite the developments in science and technology in the world, the incidence of cancer which is increasing rapidly, causes economic difficulties, emotional difficulties and important changes in the roles and responsibilities of individuals in life. The diagnosis of cancer is an important problem that leads to emotional, spiritual and behavioral reactions, with reminding the death to the individual and his/her family. With the feelings of fear and uncertainty caused by cancer, the emotions experienced by the person in solving the crisis of existence, the emotions of the person and the role of spirituality in coping, increase the possibility of offering a holistic care to individuals. For this reason, the study was carried out as a qualitative study with 25 patients and 15 nurses using in-depth interview technique to determine the spiritual perceptions of the patients, their spiritual care needs and to determine how the nurses evaluate the patients and which care practices they apply. Content analysis was performed in the evaluation of qualitative data. In the study, it was concluded that the spiritual needs of the patients were concentrated under the titles of religion and belief system, meaning of life and life satisfaction, love and belonging, and nurses were aware of the spiritual needs of patients. It was seen that the patients could not share their spiritual needs due to issues such as work intensity of nurses, hesitating from nurses and secrecy of spirituality and similarly nurses also could not query the spiritual needs of patients due to spiritual issues associating spiritual subjects with religion, work intensity, effects patients negatively. In line with these results, it can be suggested that the nurses who work in oncology units should be given training on spiritual care and the questions that assess the spiritual needs of patients can be added to the patient evaluation questionnaires.