Kanatlı patojenik escherichia coli'lerin antimikrobiyal direnç ve integron profillerinin araştırılması
Investigation of antimicrobial resistance and integron profiles of poultry pathogenic escherichia coli
  1. Tez No: 595259
  2. Yazar: TAYLAN EĞİLMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYLA TÜRKYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
İntegronlar antimikrobiyal direnç genlerinin kazanılmasında ve yayılmasında önemli rol oynayan mobil DNA elemanlarıdır. Bu çalışmanın amacı, solunum sistemi hastalığı bulunan integronların broyler tavukların iç organlarından izole edilen kanatlı patojen Escherichia coli'lerde varlığını incelemek ve bu mikroorganizmalardaki antimikrobiyal dirence olan katkılarını değerlendirmektir. Bu amaçla kolibasillozis şüpheli 135 broyler tavuğun iç organlarından izole edilen toplam 112 (%82.9) E. coli izolatı materyal olarak kullanıldı. İzolatların antibiyotik direnci disk difüzyon yöntemi ile belirlenerken ve integron sınıf 1,2,3 varlığı polimeraz zincir reaksiyonu ile araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Integrons are mobile DNA elements that play an important role in the acquisition and dissemination of antimicrobial resistance genes. The aim of this study was to evaluate the presence of integrons in poultry pathogenic Escherichia coli's isolated from internal organs of broiler chickens with respiratory system complaints and to determine their contribution to antimicrobial resistance in these microorganisms For this purpose, a total of 112 (82.9%) E. coli isolates isolated from the internal organs of 135 colibacillosis suspected broiler chickens were consisted the material of this study. Antibiotic resistance of the isolates were determined by disk diffusion method and the presence of integron class 1,2,3 was investigated by polymerase chain reaction.