Manyetik nano parçacık katkılı kompozit membranların eldesi ve özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of magnetic nanoparticle doped composite membranes and investigation of their properties
  1. Tez No: 595290
  2. Yazar: ABDULLAH OĞUZ CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÖZGÜR SAF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Kimya, Science and Technology, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada ZnFe2O4 (ZnFO) nanopartiküller sentezlenerek FT-IR ve XRD yöntemleri ile karakterize edilmiştir. Polisülfon (PSf) membran, %0.5 ZnFO, %1.5 ZnFO, %2.5 ZnFO ve %3.5 ZnFO içeren membranlar faz dönüşüm metodu ile hazırlanmıştır. Hazırlanan membranların karakterizasyonu SEM-EDX, AFM, gözeneklilik ve temas açısı ölçümleri yapılarak belirlenmiştir. Hazırlanan membranların performansları saf su akısı ve kirlenmeye karşı direnç çalışmalarıyla incelenmiştir. ZnFO eklenmiş membranların yüksek hidrofilikliği ve gözenekliliği sayesinde saf su akısında iyileşmeler meydana gelmiştir. Deney sonuçlarına göre %2.5 ZnFO katkılı membranın saf su akı performansı en yüksek bulumuştur. Ayrıca BSA çözeltisi kullanılarak kirlenmeye karşı direnç çalışmaları yapılmıştır. Su akısı geri kazanım oranı en yüksek %2.5 ZnFO katkılı membranda elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, ZnFe2O4 (ZnFO) nanoparticles were synthesized and then characterized by FT-IR and XRD. Membranes containing polysulfone (PSf) and 0.5% ZnFO, 1.5% ZnFO, 2.5% ZnFO and 3.5% ZnFO were prepared by phase conversion method. The characterization of the prepared membranes was determined by SEM-EDX, AFM, porosity and contact angle measurements. The performance of the prepared membranes was examined by pure water flux and contamination resistance studies. Due to the high hydrophilicity and porosity of the ZnFO-added membranes, improvements have been achieved in the pure water flux of the membrane. According to the results, pure water flux performance of the membrane with 2.5% ZnFO membrane was found to be the highest. In addition, fouling studies were carried out using BSA solution. Pure water flux recovery rate was the highest in 2.5% ZnFO doped membrane.