Eskişehir il merkezinde bir grup okul öncesi öğretmen ile bir grup sağlık çalışanının çocuk istismarı ve ihmaline yönelik farkındalık düzeylerinin incelenmesi
Studying the level of awareness for child abuse and neglect of Agroup of pre-school teachers and A group of health professionals in Eskişehir
  1. Tez No: 595291
  2. Yazar: HİLAL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Amaç: Çocuk istismarı ve ihmalinin belirtilerini ve risklerini tanılamada pediatri biriminde çalışan hemşire, hekim ve okul öncesi öğretmenlerinin bilgi ve farkındalık düzeylerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Ekim 2017- Mart 2018 tarihleri arasında, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Pediatri Birimleri ve Eskişehir İli Odunpazarı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı okul öncesi eğitim kurumlarında yürütülmüştür. Araştırmaya 71 hemşire, 32 hekim ve 204 öğretmen katılmıştır. Veriler 'Sosyo-demografik Veri Formu' ve 'Çocuk İstismarı ve İhmalinin Belirti ve Risklerini Tanılama Ölçeği' kullanılarak elde edilmiştir. SPSS for Windows 22.0 programı kullanılmıştır. Bulgular: Hemşirelerin %49,3'ü, hekimlerin %68,8'i, öğretmenlerin %67,2'si konu ile ilgili eğitim almışlardır fakat vakayla karşılaştıklarında hemşirelerin %54,9'u, hekimlerin %28,1'i, öğretmenlerin %44,1'i karar vermede kendilerini yeterli görmemektedir. Hemşireler (x=3,55±0,31) ve öğretmenler (x=3,59±0,33) en yüksek puanı 'İstismar ve ihmalin çocuktaki fiziksel belirtileri' maddesinden, hekimler ise 'İhmalin çocuk üzerindeki belirtileri' maddesinden (x=3,62±0,34) almışlardır. Çalışanlar 'İstismar ve ihmale yatkın çocukların özellikleri' maddesinden ise en düşük puanı almışlardır. Sonuçlar: Hemşire, hekim ve okul öncesi öğretmenlerinin çocuk istismarı ve ihmalinin belirti ve risklerini tanılamada bilgi gereksinimlerinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to examine the level of knowledge and awareness of the nurses and doctors working in the pediatrics department , pre-school teachers about symptoms and risks of child abuse and neglect. Methods: This study was conducted in Educational Institutions providing pre-school education and training affiliated to Odunpazarı District National Education Directorate and in The Health Traning and Research Center of Eskişehir Osmangazi University Pediatric Sciences between September, 2017 and March, 2018. 71 nurses, 32 doctors and 204 teachers attented to the research. The data were collected with Socio Demographic Data Sheet and the Scale for Diagnosis of Symptoms and Risks of Child Abuse and Neglect. SSPS for Windows 22.0 programme was used. Results: %49,3 of nurses,%68,8 of doctors and %67,2 of teachers participating in the survey were trained in child abuse and neglect; however, when faced with the case, %54,9 of nurses, %28,1 of doctors and %44,1 of teachers feel incompetent in deciding. In the case of child neglect and abuse, %35,5 of nurses, %21,1 of doctors and %76,6 of teachers stated that they mostly encountered with emotional abuse. Among the subgroups in the scale, the highest mean points were recorded by nurses(x=3,55±0,31) and teachers (x=3,59±0,33) in 'Physical Symptoms of Child Abuse and Neglect' and by doctors(x=3,62±0,34) in 'Symptoms of Child Neglect and Abuse'. Conclusion: In this study, nurses, doctors and teachers were found to have not enough levels of diagnosing signs and risks of child abuse and neglect according to the answers given to general scale items.