Condition monitoring and fault diagnosis of electrical motor drive systems
Elektrik motor sürücü sistemlerinde durum gözlemleme ve hata tanımlama
  1. Tez No: 595294
  2. Yazar: AYKUT DEMİREL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OZAN KEYSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Elektrik makinalarının kullanımında görülen artış, yüksek güvenilirlik isteğini de beraberinde getirmektedir. Özellikle hassas uygulamalarda, beklenmedik anlarda ortaya çıkan hatalar, sisteme telafisi mümkün olmayan hasarlar verebilmektedir. Daha da önemlisi, bu tip hatalar askeri uygulamalar ve uzay uygulamalarında, insan sağlığı açısından da tehlike oluşturabilmektedir. Artan güvenilirlik ihtiyacına bir çözüm olarak; sistemlere, acil ihtiyaç durumunda kullanılmak üzere, yedek üniteler eklemek öne sürülebilir. Fakat sisteme yedek üniteler eklemek, sistemin fiyatını, hacmini ve karmaşıklığını artıracaktır. Bu bakış açısıyla; elektrik makinasının durumunu sürekli olarak gözlemleyerek veya makina üzerinde periyodik testler yaparak, hata durumunu sisteme veya insan sağlığına zarar vermeden önce tahmin etmek daha iyi bir çözüm olacaktır. Bu tezde, olası makina hatalarının karakteristikleri tanımlanarak durum gözlemleme ve hata tespiti için yöntemler önerilmiştir. Farklı işaret işleme teknikleri analiz edilmiştir. Önerilen yöntemler bir test düzeneği üzerinde doğrulanmıştır. Test sonuçları, önerilen metotların başarısının değerlendirilmesi için incelenmiş, tez kapsamı dışında kalacak olası iyileştirme ve geliştirmeler beyan edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Increasing utilization of electrical machines results in an increasing demand of high reliability and safety. Especially in mission critical applications, unexpected failures of these machines may bring irrecoverable damages to the systems. Furthermore, such failures may be hazardous to human life in military or aerospace applications. One method to meet the reliability and safety requirement is introducing redundant modules to be used in case of an emergency. However, adding extra modules as substitutes increases overall cost, volume and complexity of the system. A better solution can be monitoring the machine condition continuously or running a test on the machine periodically to predict the failure before it causes a fatal damage to the system or human health. In this thesis, characteristics of possible machine faults are described. Methods for condition monitoring and fault detection are proposed. Different signal processing techniques are analyzed. Theoretical propositions are validated on an experimental test-rig. The results are examined to evaluate the accuracy of the proposed methods and possible further improvements are declared as future work.