Evaluation of floor vibration in an existing building
Mevcut bir binanın döşeme titreşiminin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 595296
  2. Yazar: YAVUZ SEMERDÖKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YAKUT, DOÇ. DR. OZAN CEM ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Yeni binaların hafif döşeme sistemlerinin tasarımında titreşim esnasındaki kullanılabilirliği önemli bir sorundur. Bina sakinlerinin yürüme ve ritmik hareketlerinden dolayı oluşan döşeme titreşimleri, bu kişilerin konforu ve binalardaki hassas ekipmanların korunması için limit değerleri aşmamalıdır. Bu çalışmanın amacı, iki bodrum kata sahip altı katlı betonarme bir ofis binasında rapor edilmiş olan döşeme titreşim probleminin değerlendirilmesidir. İlk olarak, binanın yapısal sistem dinamik özellikleri mevcut ortam titreşim kayıtları kullanılarak belirlenmiştir. Binanın sonlu elemanlar modeli geliştirilmiş ve belirlenmiş olan doğal titreşim frekanslarını elde etmek için model kalibre edilmiştir. Daha sonra, problemin bildirildiği döşemelerin titreşim kayıtları yönetmeliklerde öngörülen limit değerlerin aşılıp aşılmadığını belirlemek için analiz edilmiştir. Son olarak, bina sakinlerinin yürümesinden dolayı meydana gelen döşeme tepkisi için sonlu elemanlar simülasyonları ve yerinde alınan döşeme titreşim kayıtları AISC'de tavsiye edilen limit değerler ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Vibration serviceability is a major concern in the design of lighter floor systems of newer buildings. Floor vibrations due to walking and rhythmic movements of the occupants should not exceed threshold levels for the comfort of occupants and the protection of sensitive equipment in the buildings. The objective of this study is to evaluate the floor vibration problem reported in a six-story reinforced concrete with two basement floors office building. First, structural system dynamic properties of the building were identified using its available ambient vibration records. The finite element model of the building was developed and calibrated to match the identified natural vibration frequencies. Then, the vibration records of the floors at which the problem was reported were analyzed to examine if threshold levels stipulated in design codes had been exceed. Finally, finite element simulations and the in-situ floor vibration data for the floor response due to walking of the occupants were compared with the threshold levels recommended in the AISC Floor Vibrations Due to Human Activity.