Production, development and use of emulsions coated with TiO2 nanoparticles for degradation of bisphenol A
TiO2 nanotanecikleri ile kaplı emülsiyonların üretilmesi, geliştirilmesi ve Bisfenol A degradasyonu için kullanılması
- Tez No: 595297
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İDİL YILMAZ İPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tez çalışmasında, membran emülsifikasyon ve Pickerin emülsiyon yöntemleri kullanılarak fotokatalitik özelliğe sahip kompozit tanecikler üretilmiştir. Titanyum dioksit (TiO2) nanotaneciklerinin fotokatalitik aktivitesini daha da arttırmak için son yıllarda klasik emülsiyon üretme yöntemlerine göre daha popüler hale gelmiş, homojen boyut dağılımına sahip daha kararlı taneciklerin üretimi için uygulanan membran emülsifikasyon ve Pickering emülsiyon yöntemleri kullanılmıştır. Böylece, TiO2 nanotaneciklerinin yağ fazının yüzeyine kaplanmasıyla yüzebilen fotokatalitik kompozit tanecikler elde edilmiştir. Elde edilen bu yüzebilen fotokatalitik kompozit taneciklerinin su arıtımındaki etkinliğini inceleyebilmek için model kirletici olarak hormon bozucu bir bileşik olan bisfenol A (BPA) seçilmiştir. Yağ fazının türü, pH, başlangıç BPA derişimi, H2O2 derişimi, hümik asit, inorganik anyon ve katyon gibi parametrelerin BPA'nın degradasyonu üzerindeki etkileri incelenmiştir. Oleik asidin yağ fazı olarak kullanıldığı koşullarda üretilen emülsiyon damlacıklarının en umut verici özelliklere sahip olduğu görülmüştür. Ortalama 110 m tanecik çapına sahip bu kompozit tanecikler yüzebilmekte böylelikle UV ışığından daha etkin şekilde faydalanabilmektedir. Optimum koşullarda, UV ışık kaynağı altında %74 BPA giderimi elde edilmiştir. Ayrıca, inorganik kompozit malzemeler kullanılarak adsorpsiyon ve fotokatalitik bozundurma yöntemleri ile BPA gidermi incelenmiş ve Pickering emülsiyonlar ile elde edilen sonuçlar ile karşılaştırılmıştır. Pickering emülsiyonlar ile en düşük malzeme miktarı kullanılarak en iyi giderim yüzdesi elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, composite particles that have photocatalytic properties were produced by using membrane emulsification and Pickering emulsion methods. In order to further increase the photocatalytic activity of titanium dioxide (TiO2) nanoparticles, membrane emulsification and Pickering emulsion methods which are more popular in recent years than conventional emulsion production methods have been used for the production of more stable particles with homogeneous size distribution. Thus, by coating of TiO2 nanoparticles to the surface of the oil phase, floating photocatalytic composite particles were obtained. Bisphenol A, a hormone disrupting compound, was selected as the model pollutant in order to investigate the effect of these obtained floating photocatalytic composite particles on water treatment. The impacts of parameters such as particle core, pH, initial BPA concentration, H2O2 concentration, humic acid, inorganic anion and cation on the degradation of BPA were investigated. The emulsion droplets produced under conditions where oleic acid was used as oil phase have been seen to have the most promising properties. These composite particles with an average particle diameter of 110 m are able to float so they can benefit from UV light more effectively. Under optimum conditions, 74% of BPA removal was observed under UV light source. In addition, BPA removal was investigated by adsorption and photocatalytic decomposition methods using inorganic composite materials and compared with the results obtained with Pickering emulsions. The best removal percentage was obtained by using the lowest amount of material with Pickering emulsions.