Production of photocatalytically active TiO2 - P2O5 glasses by the sol-gel process
Fotokatalitik olarak aktif TiO2 - P2O5 camlarinin sol-jel süreci̇yle üreti̇lmesi̇
  1. Tez No: 595302
  2. Yazar: YİĞİT CANSIN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT EFE, PROF. DR. JONGEE PARK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Yüksek miktarda TiO2 içeren TiO2-P2O5 (TP) jelleri sol-jel süreciyle başarıyla sentezlendi. pH, Ti prekürsör türü ve miktarı, H2O/Ti oranı, çözücü türü ve konsantrasyonu gibi işlem parametrelerinin homojen jel oluşumu üzerindeki etkisi araştırıldı. Hazırlanan jeller, monolitik ve şeffaf TP camlarını elde etmek için çeşitli sıcaklık, süre ve ısıtma koşullarında ısıl işlemlere tabii tutuldu. xTiO2 . (1-x)P2O5 (x= 70, 80, 90, 95 mol %) kompozisyonuna sahip bir seri camlar üretildi ve kendi kendini temizleme uygulamalarına uygunluğunu araştırmak üzere değerlendirildi. Isıl işlem sıcaklığının kristal tipi, boyutu, morfolojisi ve yüzey alanı üzerindeki etkileri incelendi. Sonuçlar, TP camlarının fotokatalitik etkinliğinin, oluşturma ve ısıl işlem koşullarını dikkatlice kontrol ederek ayarlanabileceğini ortaya koydu. Üretilen camlar, UV ışık altında metilen mavisini etkin bir şekilde bozundurmuştur ve 90 dakikalık UV ışıma süresi sonunda %96.1 ile en iyi MB bozunumu elde edilmiştir. Camın sahip olduğu yüksek fotokatalitik etkinlik amorf içeriğe bağlı olarak yüksek spesifik yüzey alanına sahip olması ve beraberinde anataz kristalleri barındırmasındandır.
Özet (Çeviri)
TiO2-P2O5 (TP) gels containing large amounts of TiO2 were successfully synthesized by the sol-gel process. Influence of processing parameters such as pH, Ti precursor type, amount, H2O/Ti ratio, solvent type, concentration on the formation of homogeneous gels were investigated. Prepared gels were subjected to regulated heat-treatments at various temperatures, durations, and heating rates to obtain monolithic TP glasses. Binary glasses having compositions of xTiO2 . (1-x)P2O5 (x= 70, 80, 90, 95 mol %) were produced and evaluated in terms of their appropriateness for self-cleaning applications. The results revealed that photocatalytic activity of glasses could be customized by controlling processing and heat-treatment conditions carefully. TP glasses have effectively decomposed Methylene Blue (MB) under UV illumination and best MB degradation rate was 96.1 % after exposing to UV light for 90 min. Enhanced photocatalytic activity was attributed to compatibility of anatase crystallinity along with high specific surface area owing to the amorphous content.