Işgın (Rheum ribes L.) bitki (Antioksidan/Antibakteriyel) ekstraktının ahşapta emprenye edilebilme özelliği ve teknolojik özellikler üzerine etkisi
Esgin (Rheum ribes L.) plant (Antioxidant/Antibacterial) extract on the improvability and technological properties of wood
  1. Tez No: 595301
  2. Yazar: BAHADIR ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN PEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Araştırmada, Doğu kayını (Fagus orientalis Lipsky) ve sarıçam (Pinus sylvestris L.) odununu“ Işgın Bitkisi”ekstraktı (%1-%3) ile ASTM 1413 76 standardına uyun olarak emprenye edilerek odunun bazı teknolojik özelliklerindeki değişimi gözlenmiştir. Bu işlemde ışgın bitki ekstraktının odunun teknolojik dayanımda gösterdiği etkilerin belirlenmesi amacıyla % tutunma (retensiyon) , tam kuru/hava kurusu özgül ağırlık değeri, eğilme direnci, basınç direnci, elastikiyet modülü değerleri belirlenmiştir. Deney sonuçlarına göre; % retensiyon en yüksek kayında % 3'lük ekstrakta 25 dakika vakum 30 dakika difuzyonda (% 0.49) , en yüksek tam kuru özgül ağırlık 35 dakika vakum/40 dakika difüzyonda tam kuru özgül ağırlık değeri kayında (0.61 g/cm3) , en yüksek hava kurusu özgül ağırlık değeri 35 dakika vakum/40 dakika difüzyonda (0.63 g/cm3) olarak belirlenirken; mekanik özelliklerde en yüksek eğilme direnci kayında % 3 'lük ekstrakt 35 dakika vakum ve 40 dakika difüzyonda en yüksek (116.33 N/mm2), en yüksek basınç direnci kayında % 3 'lük ekstrakt 35 dakika vakum ve 30 dakika difüzyonda en yüksek (68.93 N/mm2) belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, some of the technological properties of the wood were observed by impregnating the wood of East beech (Fagus orientalis Lipsky) and scotch pine (Pinus sylvestris L.) with wood with the extract of“Ischine Plant”(% 1- 3%) in accordance with ASTM 1413 76 standard. In this process, in order to determine the effects of lignite extract on the technological strength of wood, retention, full dry / air dry specific gravity value, bending strength, pressure resistance, elastic modulus values were determined. According to the results of the experiment; % retention highest beech wood 3% extract 25 minutes vacuum 30 minutes diffusion (0.49 %), highest full dry specific gravity 35 minutes vacuum / 40 minutes diffusion full dry specific gravity value beech wood (0.61 g / cm3), highest air dry weight was determined as 35 minutes vacuum / 40 minutes diffusion (0.63 g / cm3); highest bending strength in mechanical properties 3% extract in 35 minutes vacuum and 40 minutes diffusion beech wood (116.33 N / mm2), highest pressure resistance in 3% extract 35 minutes in vacuum and 30 minutes in diffusion beech wood (68.93 N / mm2).