Kırşehir kent merkezinde kamusal açık yeşil alan yeterliliğinin peyzaj mimarlığı açısından incelenmesi
Investigation of planning architecture of public open green area in Kirşehir city center
- Tez No: 595305
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Kentlerdeki nüfus artışından ve yapısal yoğunlaşmadan kaynaklı olan kamusal açık-yeşil alan oranlarındaki dengenin korunması kentlerdeki yaşam kalitesi için önem taşımaktadır. Kentlerdeki kamusal açık-yeşil alanların kullanıcı ihtiyaçları doğrultusunda planlanması, bu alanlar kent içerisindeki dağılımlarının sistemli ve özenli bir tasarım anlayışı içerisinde, ele alınması ile mümkün olacaktır. Araştırma alanı olarak İç Anadolu Bölgesi'nin Orta Kızılırmak Bölümü'nde yer alan Kırşehir kent merkezi seçilmiştir. Kırşehir İli, genellikle orman örtüsünden yoksun olup, hâkim doğal bitki örtüsü bozkırdır. Çalışmada Kırşehir kent merkezinde bulunan mevcut kamusal açık- yeşil alanlar ile imar planı sınırında bulunan kamusal açık-yeşil alanlar Peyzaj mimarlığı açısından değerlendirilerek planlama ve tasarımına yönelik öneriler geliştirilmiştir. Tez çalışmasında kamusal açık-yeşil alanlara ilişkin kuramsal çerçeve ortaya koyularak Kırşehir kent merkezinin mahalle ölçeğinde nüfus ve alansal büyüklükleri analiz edilmiştir. Kent merkezindeki mahallerin kişi başına düşen kentsel kamusal açık-yeşil alan miktarları ve dağılımları belirlenmiştir. Kent içerisindeki kullanıcı görüşlerinin saptanmasına yönelik anket çalışması uygulanmıştır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda kamusal açık-yeşil alan sistemi içerisinde kullanıcı ihtiyaçlarına uygun kamusal açık-yeşil alanların yeterliliği açısından öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Population growth and structural increase in the city due to necessary to balance of public open -green areas. planning of public open-green area in the city for oriented for cities people's need , these areas will be possible with a systematic and meticulous design approach. For research area was chosen city center of Kırşehir this city inside of İç Anadolu Area and around the middle of Kızılırmak river. Kirsehir Province is generally there is no forest and dominant natural vegetation is steppe. In this research, the existing public open-green areas in Kırşehir city center and the public open-green areas in the border of the zoning plan were evaluated in terms of landscape architecture and suggestions for planning and design were developed. In the thesis, the theoretical circular of public open-green area is put forward and population and land sizes of Kırşehir city center are analyzed. The amount and distribution of public open-green areas per a people in the city centers areas were determined. A survey was for determine the opinions of users in the city. As a result of the evaluations, developed in terms of competence of public open-green area in accordance with the needs of the users within the public open-green area system.