Vibration based and miniaturizable satellite attitude actuator
Titreşim temelli ve küçültülebilir uydu yönelim eyleyicisi
  1. Tez No: 595304
  2. Yazar: BURAK AKBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OZAN TEKİNALP, DR. ÖĞR. ÜYESİ KIVANÇ AZGIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Tepki tekerleri, momentum tekerleri ve kontrol momenti jiroskopları gibi uydu yönelim eyleyicilerinde yer alan yataklama mekanizmaları büyük arızalara sebebiyet verebilmektedir. Bu çalışmanın amacı yatak mekanizmasına ihtiyaç duymadan gerçekleştirilebilecek yönelim eyleyicilerini kavramsal olarak ortaya koymaktır. Bu cihazın açısal momentum ve dinamik etkileri formüle edilmiştir. Prototip bir titreşim temelli yönelim eyleyicisi tasarlanmış ve üretilmiştir. Matematiksel modelden yapılan çıkarımlar eyleyicinin mekanik tasarımına dâhil edilmiştir. Yük hücresi ve sürtünmesiz hava yatağı kullanılarak deneyler yapılmıştır. Cihaz, hava yatağı üzerinden yer alan deney düzeneğini döndürmeyi başarmasıyla titreşim temelli yönelim eyleyicisi kavramı deneysel olarak doğrulanmıştır. Bu yeni kavramın minyatürleştirilebilmesini değerlendirmek için bir ölçeklendirme analizi yapılmıştır. Buna istinaden, MEMS tabanlı bir eyleyici tasarlanmış ve işleyişi benzetimlerle gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Major malfunctions are originated from bearing mechanisms of reaction wheels, momentum wheels and control moment gyroscopes. Current research investigates the theoretical background for attitude actuators depending on oscillatory actuation which can be implemented without bearings. The approximate angular momentum and dynamics of such a device is formulated. A prototype vibration based attitude control actuator was designed and produced. Design implications originating from the mathematical model of the actuator were incorporated into its mechanical design. An experimental setup consisting of a load cell and a frictionless air bearing was utilized. Experiments were carried in which the device successfully rotated the experimental setup; proving the concept of vibration based attitude actuation. Furthermore, a scale-down study was carried out to assess the novel concept's suitability for miniaturization. Later, a MEMS based actuator was designed and its functioning was exhibited through simulations.