Investigating the effect of different number of horizontal as well as vertical ground motions on base isolated structures with different heights
Farklı adetlerde yatay ve düşey deprem kaydı kullanımınının değişik yüksekliklerdeki taban izolatörlü yapılar üzerinde etkisinin araştırılması
- Tez No: 595308
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞURHAN AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmada, zaman-tanım alanında analizlerde kullanılacak gerçek deprem kayıtlarının adet ve özelliklerinin değişiminin, sürtünmeli sarkaç tipi sismik izolatörler kullanılarak deprem yalıtımı yapılmış yapıların davranışına olan etkisi incelenmiştir. İlgili revizyon 7 adet yerine 11 adet gerçek deprem kaydının kullanılmasını ve sadece yatay bileşenler yerine, depremlerin düşey bileşenlerinin de göz önünde bulundurulmasını içermektedir. Bu çalışma özelinde değerlendirmede esas alınan başlıca parametreler taban kesme ve moment kuvvetleri, göreli kat ötelenmeleri, kat ivmeleri, izolatör yer değiştirmeleri ve izolatörler üzerinde oluşan düşey kuvvetler olacaktır. Bu parametrelerin seçilme sebebi, kat ötelenmeleri ve kat ivmelerinin yapı tasarımını etkileyen başlıca parametreler olması, taban kuvvetleri, izolatör yer değiştirmeleri ve izolatörler üzerinde oluşan kuvvetlerin ise izolatör tasarımını etkileyen başlıca parametreler olmasıdır. Bu parametreler 3 farklı kat adedine sahip olan yapılar üzerinde, Isparta depremselliği kullanılarak seçilen ve ölçeklendirilen gerçek deprem kayıtları kullanılarak yapılan zaman tanım alanında doğrusal olmayan analiz yöntemi kullanılarak değerlendirilmiştir. Bu çalışmada elde edilen sonuçlara göre deprem kayıt adedinin artırılması ilgili parametrelerin tümünde bir azalmaya sebep olmaktadır. Depremlerin düşey bileşenlerinin analizlere dahil edilmesi ise kat ötelenmesi, kat ivmesi ve izolatör deplasmanları üzerinde tanımlanabilir bir etki göstermezken, izolatörler üzerine etkiyen düşey kuvvetlerin dağılımının değişmesine ve taban kuvvetlerinde artışlara sebebiyet vermektedir. Bu çalışmada elde edilen başka bir sonuç ise ilgili yönetmelik revizyonunun analiz sürelerinde ciddi uzamalara sebep olacağıdır.
Özet (Çeviri)
The main goal of this study is to investigate the effects of the changes in selecting procedure of real ground motion records to be used in non-linear time history analysis on base isolated structures with friction-pendulum system. The revision involves selecting 11 ground motion records instead of 7 records and taking into account the vertical components of earthquakes instead of considering just horizontal components. Specific to this study, the main parameters employed for investigation will be base reactions, inter-storey drift ratios, peak floor accelerations, isolator displacements and axial loads on isolators. The main reason for selecting these parameters is that the inter-storey drift ratio and peak floor acceleration are the main parameters affecting structural system design, and base reactions, isolator displacements and axial loads on isolators are the main parameters affecting isolation system design. These parameters were evaluated using non-linear time history analysis method with ground motion records, which are selected and scaled using the seismicity of Isparta, on structures having 3 different numbers of floors. The analyses performed in this work indicates that increasing the number of selected ground motion records causes a decrease in all parameters evaluated. While consideration of vertical components of ground motions do not have any identifiable effect on peak floor accelerations, inter-storey drift ratios or isolator displacements, increases the variation of axial loads on isolators and base reactions. Another conclusion is that the revision on Turkish seismic code increases the execution time for analyses.