Experimental and numerical investigation of the fretting fatigue of dissimilar mating surfaces
Farklı malzemelerin temas yüzeylerindeki titreşimli aşınma yorulmasının test ve nümerik olarak incelenmesi
- Tez No: 595318
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMİRKAN ÇÖKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
İlk kısımda farklı malzemeler temas halindeyken titreşimli aşınma yorulma durumunun ilgilenilen malzeme üzerindeki etkisini yorulma ömrü, sürtünme kuvveti ve temas yüzeyleri açısından görebilmek için farklı temas malzemeleri kullanılarak yorulma testleri gerçekleştirildi. Testlerde aşındırma yapısı için çelik ve alüminyum malzemeleri kullanıldı. Test sonuçlarına göre aşındırılan malzemenin yorulma ömrü aşındırma yapısı için kullanılan malzemeye bağlı olduğu görüldü. Titreşimli aşınma yorulma test sonuçları, yüksek ve düşük çevrimli yorulma durumları için incelendi. Aşındırma yapısı için alüminyum malzemesi tercih edildiğinde aşındırma yapısı üzerinde taşınan sürtünme kuvveti değerinin çelik malzeme kullanılarak yapılan testlere göre daha yüksek olduğu görüldü. Çalışmanın ikinci kısmında sonlu elemanlar analizi yapıldı. Sonlu elemanlar modeli kullanılarak çatlak başlama ömrü ve çatlak ilerleme ömürleri hesaplandı. Sonuçlara göre sonlu elemanlar analizi ile bulunan titreşimli aşınma yorulma ömrü ile testlerden bulunan yorulma ömürlerinin birbirine yakın ve benzer trend içerisinde bulundukları görüldü.
Özet (Çeviri)
Fretting fatigue experiments and simulations were performed for dissimilar mating materials. In the first part of the study, experiments were conducted using different pad materials to clarify the effect of fretting fatigue on the dissimilar mating materials in terms of friction force, contact surfaces, and fatigue life of the substrate material. Steel and Aluminum pad materials were used in experiments. According to results, fretting fatigue life of the substrate material was dependent on the pad material. The fretting fatigue lives were examined under both high cycle and low cycle fatigue regimes. It was observed that friction force carrying capacity of aluminum pad was higher than steel pad load carrying capacity. In the second part of the study, finite element analysis was performed. The crack initiation lives and crack propagation lives were calculated using finite element model. According to results, fretting fatigue lives were obtained from finite element analysis were close and had similar trend with fatigue lives obtained from the experiments.